Mnozí majitelé ubytoven nashromáždí na jednom místě několik sociálně slabých rodin, často romských, od nichž pak inkasují štědré příspěvky na bydlení. Objekty, v nichž chudé rodiny bydlí, jsou často v nevyhovujícím stavu a ceny za nájemné jsou přemrštěné a někdy překračují i deset tisíc korun pro čtyřčlennou rodinu. Průměrný doplatek na jednu vyplacenou dávku se měsíčně blíží k 3 500 korunám. V důsledku toho pak vznikají takzvaná ghetta.
MPSV to chce změnit
Ministerstvo práce a sociálních věcí chce tomuto kšeftování s chudobou učinit přítrž. Má v úmyslu nabrat nové úředníky a ty pak vysílat na sociální šetření do místa bydliště žadatelů o sociální dávky. Nárok na příspěvek totiž nevzniká automaticky, ale je odvislý od rozhodnutí úředníka.
„Je to první pokus o řešení předraženého ubytování, na výsledek si musíme počkat,“ uvedl ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.
Macek: Dávky sloučit do jedné
Někdejší místopředseda občanských demokratů Miroslav Macek to však vidí jinak. V dnešní glose na svém webu doslova napsal: „Některé děje jsou zcela předvídatelné: Sociální dávky na bydlení rychle vytvořily ubytovny se superpředraženými byty. Takže jen za loňský rok skončilo v kapsách šmejdů 1,7 miliardy z našich kapes. Erár to pak chce řešit způsobem, který je bohužel též předvídatelný: Ministerstvo práce a sociálních věcí nabere další úředníky, kteří budou kontrolovat, jaké byty se za poskytnuté dávky pronajímají a dle vlastního uvážení pak dávky krátit,“ píše Macek.
„Namísto jediného řešení dle zdravého selského rozumu: Sociální dávky sloučit dle jednoznačných zákonných kritérií do jedné jediné a po vyplacení ponechat na příjemci, zda ji užije ku svému prospěchu nebo propije či prohraje na automatech a pak bídně chcípne v příkopu. Slitování pak žádného netřeba,“ míní Macek.
Co přesně napsal k věci doktor Macek:
Některé děje jsou zcela předvídatelné: Sociální dávky na bydlení rychle vytvořily ubytovny se superpředraženými byty. Takže jen za loňský rok skončilo v kapsách šmejdů 1,7 miliardy z našich kapes.
Erár to pak chce řešit způsobem, který je bohužel též předvídatelný: Ministerstvo práce a sociálních věcí nabere další úředníky, kteří budou kontrolovat, jaké byty se za poskytnuté dávky pronajímají a dle vlastního uvážení pak dávky krátit.
Namísto jediného řešení dle zdravého selského rozumu: Sociální dávky sloučit dle jednoznačných zákonných kritérií do jedné jediné a po vyplacení ponechat na příjemci, zda ji užije ku svému prospěchu nebo propije či prohraje na automatech a pak bídně chcípne v příkopu. Slitování pak žádného netřeba…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kup