Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) je další vládou v pořadí, která řeší problém financování důchodového systému. Za tímto účelem byla zřízena i specialní komise, která má mimo jiné za úkol připravit cestu ke zrušení druhého pilíře důchodového systému, který zavedla předchozí vláda Petra Nečase (ODS). V nedělních Otázkách Václava Moravce České televize o českém penzijním systému diskutovali exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), předseda vládou zřízené důchodové komise Martin Potůček a stínový ministr práce a sociálních věcí za KSČM Miroslav Opálka.
Dělali jsme aspoň něco, upozorňuje Drábek
„Obecně bych řekl, že politici vezmou naše návrhy opravdu vážně. Tentokrát se to podařit může,“ věří Potůček, protože v komisi působí odborníci z celé řady oblastí. Miloslav Opálka by za úspěch komise považoval, kdyby se podařilo odbourat druhý pilíř, zastropovat věk odchodu do důchodu a stanovit valorizační vzorec. Exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) byl v očekáváních značně skromnější. Za úspěch by považoval už to, kdyby diskuse o důchodovém systému v Potůčkově komisi zůstala na patřičné odborné úrovni.
„Myslím, že naše problémy byly zapříčiněny dlouhodobou nečinností v minulosti, protože podobné reformy se v okolních zemích prováděly v polovině devadesátých let,“ podotkl Drábek, jenž podotkl, že dalším problémem byla realizace důchodové reformy v časech ekonomické krize. „Přesto si myslím, že to bylo lepší, než nedělat nic,“ zdůraznil Drábek. Druhý pilíř podle jeho názoru má smysl a dokonce by měl být pilířem povinným. „Nová politická reprezentace, která přijde a bude chtít dnešním mladým lidem zajistit nějaký důchod, tak s nějakým novým řešením bude muset přijít. „Když se podíváme na období 2050 či 2060, tak první pilíř dnešním dvacátníkům a třicátníkům zajistí jen takovou dávku, která jim umožní, aby přežili,“ zdůraznil exministr.
„Dnes lidé v ČR mají k dispozici celkem tři způsoby, jak si spořit na důchod. Od prvního ledna roku 2013 máme první pilíř, druhý pilíř a třetí pilíř. A to všechno v situaci, kdy tady máme situaci přetrvávající ekonomické krize jak ve světě, tak u nás,“ popsal známou skutečnost Potůček. Jak přesně bude naloženo s druhým pilířem, ale nechtěl předjímat. Nový důchodový model by měl být ale konstruován mnohem srozumitelněji. Současná ministraně práce a sociálních věcí požaduje, aby byl druhý pilíř zrušen k prvnímu lednu 2016, ale Opálka pochybuje, že to vláda stihne. Reálnější se mu zdá termín prvního ledna 2017.
Zadlužený důchodový systém
Český důchodový systém se ale již delší čas potácí v dluzích. Vláda Petra Nečase se tomu snažila čelit např. zpomalením valorizace penzí. To podle Drábka bylo sice bolestné, ale nezbytné. A pokud se na stávajícím systému nic nezmění, dosáhne dluh v systému až 130 miliard v roce 2050. Potůček dal na jedné straně Drábkovi za pravdu, ale zároveň zdůraznil, že osoby samostatně výdělečně činné přispívají do důchodového systému jen 35% toho, co přispívají zaměstnanci. Onu nerovnost je třeba napravit. „Tento krok bych považoval za prioritní,“ prohlásil jednoznačně Potůček. Současný model totiž povede k tomu, že důchody dnešních OSVČ budou v budoucnu velmi nízké.
Drábek ale varuje před zvyšováním odvodů do systému. „Co se týká opravdových několika set tisíc živnostníků, tak já bych velmi varoval před tím, zvyšovat jejich odvodovou a daňovou zátěž. To jsou lidé, kteří nemají nárok na výhody zaměstnanců a za své chyby ručí svým majetkem,“ uvedl exministr. Z tohoto hlediska se mu tedy zdá správné, aby se živnostníci alespoň nějakým výhodám těšili, když zvládají pracovat sami na sebe, aniž by zatěžovali stát.
„My máme dnes v předčasných důchodech 250 tisíc důchodců, takže stát vlastně řešil nezaměstnanost na úkor toho sociálního systému,“ poznamenal k tomu Opálka. Dalším problémem jsou stropy na odvody do systému. „Vždycky za vlád pravice došlo k tomu propadu důchodového pojištění,“ pokračoval poslanec.
Potůček následně ve vysílání položil otázku, jak je možné, že živnostníci v Rakousku mají odvody podstatně vyšší a přitom se nezdá, že by trpěli. Drábek k tomu poznamenal, že rakouští živnostníci nemají výhodu nižších odvodů, ale mají zase výhody jiné. Jaké to jsou? „Mají např. velmi silné zázemí v povinném členství v hospodářské komoře,“ podotkl Drábek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp