Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v září zahájilo s Komoditní burzou Profit správní řízení kvůli asi 20 porušením zákona. Od té doby tato komoditní burza prakticky přestala fungovat a rozhodnutí o odejmutí licence její vedení nezaskočilo. „Výsledek správního řízení nás nepřekvapil. Od jeho zahájení bylo patrné, že ministerstvo se intenzivně snažilo, aby bylo úspěšně dotaženo do konce," řekl listu předseda burzovní komory Profitu Ondřej Grohar. Zakladatelé burzy, která je nyní v likvidaci, zvažují, že rozhodnutí napadnou u soudu.
Podle E15 je pravděpodobné, že odebrání licence zanedlouho postihne i Komoditní burzu Praha. O jejím osudu nyní jedná rozkladová komise Ministerstva zemědělství, ale výhrady byly podobné jako u Profitu, takže se dá očekávat stejný výsledek.
Komoditní burzy jsou pro veřejné instituce plnohodnotnou náhradou klasického výběrového řízení pro nákup formou veřejné zakázky. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu není podstatné, kolik jich na trhu působí. „Existencí byť i jediné komoditní burzy je zaručena existence konkurenčního prostředí. Není podstatný počet burz, ale dostatek střetávající se poptávky a nabídky," řekl Pavel Kavina, ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti, který na činnost komoditních burz dohlíží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk