Podle něj se proti teroristům, šíleným střelcům nebo sebevražedným atentátníkům musí lidé bránit sami, a to zbraněmi. „Kdo splní zákonem nastavená pravidla, má mít zbraň a nosit ji u sebe,“ říká Pavel Černý po sérii krvavých incidentů ve Francii a v Německu.
Jak je totiž vidět z posledních případů, policie vždy přichází pozdě. „Není to tím, že by byla špatná, nevycvičená nebo nevybavená, ale dnes je situace, kdy by musel stát policista každých pět metrů. A to není reálné. Policie ráda pomůže, ale žádný stát nezajistí, aby policisté byli na každém kroku. To se potvrzuje v Německu i ve Francii,“ říká Černý. A dodává, že ne policie, ale neuniformovaní a ozbrojení civilisté mohou jako jediní zabránit tomu, aby lidé byli popravováni. „Vzpomeňme na řidiče motocyklu, který se pokusil v Nice zastavit kamion. Kdyby měl kromě odvahy ještě zbraň, mohl třeba zasáhnout jinak. Česko a Slovensko mají unikátní možnost neodzbrojovat občany, jako to udělaly jiné západní státy,“ upozorňuje Černý.
Celý text je ZDE
Na otázku, zda bude ozbrojený civilista vycvičen a schopen zasáhnout jako profesionálové, odpověděl mimo jiné, že ozbrojený a do zbraní nadšený civilista může mít nastříleno více hodin než policista z pouhé služební přípravy.
Za příklad dává Izrael, kde mají zkušenost, kdy člověk vezme kuchyňský nůž, který jako zbraň nezakážete, a jde zabíjet. „Útok však nejčastěji končí tím, že je útočník zastaven ozbrojeným civilistou,“ podotýká Černý.
Na druhou stranu by ale podmínky pro držení zbraní v Česku nezjednodušoval. Podle něj jsou dostatečně přísné a získat zbrojní průkaz tak není úplně jednoduché. „Nevyzývám k tomu, aby se zbraň rozdávala bez rozmyslu každému, ale aby ji mohl mít ten, kdo splní nastavené podmínky,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam