V kauze sestřelení malajsijského dopravního letounu nad východní Ukrajinou šlo podle Schnura především o vyvolání šoku a z něj plynoucí atmosféry nejistoty a morálního tlaku. Ta prý kromě vyvedení povstalců z tempa a vytvoření psychologicko-politického prostoru pro následnou protiofenzivu Kyjeva měla za cíl takticky zdiskreditovat „barbarské Rusy“ a Vladimira Putina.
„Nyní se zdá, že stejný mustr manipulace vykazuje i údajná ruská intervence – včetně znaků orwellovštiny,“ všímá si publicista. „I kdyby všechno bylo tak, jak tvrdí transatlantičtí stratégové – skutečně si výtečně placení analytici ze slavných myšlenkových fabrik dotovaných miliony dolarů mysleli, že Rusko bude útrpně přihlížet `anšlusu` Ukrajiny k NATO?“ táže se Schnur ve svém článku publikovaném na serveru Prvnízprávy.cz.
NATO hledá alibi pro přesun jednotek
Donbas je prý pro Západ skutečně strategicky důležitý, ale údajně poněkud jinak, než jak líčí euroamerická propaganda. Jeho odtržení od Ukrajiny a následné připojení k Rusku by prý dalo konečně Severoatlantické alianci do rukou pádné argumenty, kterými by mohla ospravedlnit další vlnu masivního přesunu jednotek Aliance k ruským hranicím a k Číně.
A neochota Kyjeva jednat a stupňování násilí má prý navíc za cíl postavit Rusko před dvojí alternativu. „Buď vojensky zasáhne a NATO bude mít, co chtělo, nebo se nechá i nadále vodit za nos a přihlížet etnickému vyčištění Donbaské pánve,“ míní Schnur.
USA a boj o zachování světové dominance
Celá tato anabáze podle publicisty hraje do karet USA, které se od devadesátých let snaží vybudovat, resp. zachovat dominantní pozici ve světě. „Přitom budiž tučně podtrženo: Na všech válkách a veškerém ničení se aktivně podílela EU. V zájmu světa i našeho kontinentu musí Evropa opět najít cestu k sobě samotné, k principu kooperace namísto konfrontace a dát probíhající instrumentalizaci EU i NATO ve prospěch amerických strategických cílů `červenou`,“ varuje Schnur.
Evropa se podle něj nachází na rozcestí a globální válka nehrozí jen na Ukrajině, ale i na Blízkém východě, konkrétně v Sýrii. „Může pomoci zastavit americké jestřáby a uchránit svět před zničením. Ale může se opět stát peklem, předsunutým bitevním polem, na kterém tahají figurky stratégové za oceánem,“ uzavírá Schnur.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš