Lang působí na Německém institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky a patří k předním německým znalcům středoevropské politiky. Nedávná, poměrně radikální, vyjádření prezidenta Miloše Zemana o nutnosti vyslat na Ukrajinu jednotky NATO, pokud do země vstoupí ruští vojáci, nebo o posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v zemích sousedících s Ukrajinou podle něj souvisejí se špatnými zkušenostmi Čechů z nedávné minulosti.
Z pohledu Ruska je Ukrajina úhelným kamenem geopolitického pořádku
„Podle mě to může souviset s kombinací traumat z let 1968 a 1938. Že jste obecně na pozoru, když jde o intervence mocností, o ochranu menšin, když se rozhoduje o věcech, aniž by člověk seděl u jednoho stolu s těmi, kdo rozhodují," uvedl v narážce na diktát evropských mocností z roku 1938, nařizující Československu vzdát se pohraničních oblastí, a na vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa o 30 let později. Tento citlivý postoj je podle Langa už zakořeněn v české politice.
Na Ukrajině jde podle něj o velký geostrategický konflikt zájmů. „Z pohledu Ruska je Ukrajina úhelným kamenem geopolitického pořádku v postsovětském prostoru, a pokud se Ukrajina úspěšně připojí k Západu a k Evropě, ztratí Rusko vliv," uvedl. Rusku podle Langa jde hlavně o to mít „páky", jak sblížení Ukrajiny s EU ztížit nebo dokonce znemožnit.
Další intervence Moskvy na Ukrajině
Jednou z těchto pák by podle něj mohlo být spolurozhodovací právo Moskvy v otázce další orientace zahraniční a bezpečnostní politiky Ukrajiny. To ale podle Langa Západ nejspíš nepřipustí. Za pravděpodobnější považuje, že by Rusové mohli získat vliv na vnitřní uspořádání Ukrajiny, například pomocí vytvoření obdoby Republiky srbské na Ukrajině. Republika srbská je jednou ze dvou federálních součástí Bosny a Hercegoviny vytvořených po válce na Balkáně v 90. letech minulého století.
„Rusové by tak v budoucnu mohli, pokud se z jejich pohledu bude situace špatně vyvíjet a Ukrajina se konsoliduje, mít vždy možnost aktivizovat své struktury v zemi," soudí Lang. Nevylučuje ani přímou vojenskou intervenci Moskvy na východě Ukrajiny, i když jen v omezené míře na ochranu ruské menšiny. „Výsledkem na Ukrajině tak může být studený konflikt s přítomností ruských vojáků a Republika srbská," odhadl Lang budoucí vývoj v krizovém regionu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp