FOTO Kraj české bídy: Kdysi fabriky plné lidí, dnes ruiny. Všechno šlo do kytek, vše je daleko

23.07.2015 4:41 | Zprávy

ČESKÉ HOSPODÁŘSTVÍ Místo textilky stojí v Bruntálu dnes Kaufland a second hand, v bývalé konzervárenské společnosti Seliko najdeme sklady a ruiny, místní lisovna je v demolici. Průmysl ve městě Bruntál ale stále pár firem drží. „Kdyby tyhle firmy padly, padne Bruntál,“ říkají místní. Bruntálsko patří k regionům s největší nezaměstnaností v republice.

FOTO Kraj české bídy: Kdysi fabriky plné lidí, dnes ruiny. Všechno šlo do kytek, vše je daleko
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prostor po demolici textilky

Na místech, kde stávala slavná textilka, dnes najdeme Kaufland a prostranství, které zůstalo po demolici ještě nevyužité. Smutnou vzpomínkou tak může být jen pár drobných staveb, v nich už zakotvil second hand nebo sklady. I když šlo o přádelnu, která zaměstnávala hlavně ženy, práci jako údržbáři nebo dělníci tu kdysi dostalo i pár mužů a mezi nimi také pan Daněk: „Ve výrobních halách pracovaly stovky lidí. Nejdřív tak tři sta, a pak se provozy rozšiřovaly. Já jsem byl jeden z mála chlapů, kterého textilka zaměstnávala, jinak tam dělala převážná většina žen. Zaměstnali mě jako stolaře, vyráběl jsem cívečnice (pozn. redakce: rámy s 200 – 800 cívkami),“ popisuje pro ParlamentníListy.cz pan Daněk, který se v Bruntálu narodil. „Zakázek měli kdysi dost, ale pak se rozpadlo úplně všechno. Těch výrobních hal bylo víc i v dalších městech. Tady dřív bylo dost fabrik, nejen textilka,“ dodal Daněk, který zároveň upozornil: „Ti, kteří jsou méně zdatní, tak dneska nepracují, podnikatelé si hodně vybírají. Nezaměstnanost je velká, to je vidět všude.“

Bývalý pivovar, konzervárna, dnes sklady a ruiny

Staré budovy z let 1911 a 1913, kde působila lihovarnická a konzervárenská společnost Seliko, ještě stojí. Některé jsou zchátralé, další tu ještě nabízí k pronájmu, v ostatních jsou sklady. Na bývalé Seliko zavzpomínal Petr Bobek, který se do Bruntálu přistěhoval z Horního Benešova asi před třiceti lety: „Dřív tam byl pivovar. Za první republiky ho vlastnil Řád německých rytířů. Pak tu byly konzervárny a vyráběly se sirupy, šťávy, kompoty a podobné věci, zkrátka zpracovávalo se ovoce. Teď už jsou tam jen sklady,“ popsal. Výrobní a skladový areál o výměře přes 45 000 metrů čtverečních stojí v hustě zastavěné části Bruntálu asi kilometr od centra města. Část budov byla budována postupně až do druhé poloviny 20. století. Výrobu tu zastavili koncem devadesátých let. Důvodem byla vysoká cena zboží, které nebylo konkurenceschopné, a tak společnost v roce 1998 vykázala ztrátu 530 milionů korun, pak šla do likvidace.

Haly lisovny jsou v demolici

Ve městě fungovaly i lisovny, část objektu ještě teď demolují stroje. Peníze na demolici získalo město z dotace. K zemi půjde část budov z konce 19. a z počátku 20. století. Po ukončení prací má být plocha rovná a bezbariérová a město ji chce prý využít až poté, co ji nechá zatravnit. Na to, že problém s nezaměstnaností nemá jen Bruntál, upozorňuje ParlamentníListy.cz další z místních obyvatel, Arnošt Kalina, který to považuje za velké štěstí, přestože sám práci má. „Zkrachovaly lisovny, Seliko, byl tu textilní průmysl, sklárny, hodně firem v celém regionu šlo do kytek,“ zhodnotil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ficova europoslankyně přeje von der Leyenové pevné zdraví. Aby mohla být řádně potrestána

9:10 Ficova europoslankyně přeje von der Leyenové pevné zdraví. Aby mohla být řádně potrestána

Europoslankyně za stranu Smer-SD Judita Laššáková byla hostem pořadu Aby bylo jasno, kde se vyjádřil…