Není to tak dlouho, co soud zrušil zajišťovací příkazy Finanční správy a Celního úřadu proti firmě FAU. Proti firmě, o kterou se svého času ucházel také exministr financí Andrej Babiš (ANO). Fakt, že zajišťovací příkazy byly zrušeny, jasně naznačuje, že nebyly použity oprávněně. Podle Pečinky to navíc nebyl jediný případ, ve kterém byly zajišťovací příkazy zrušeny. Zdá se tak, že za časů ministra financí začala být Finanční správa využívána k likvidaci nepohodlných firem. Nástroj v podobě zajišťovacích příkazů měla Finanční správa již dlouho, ale ve velkém je začala využívat až za časů ministra financí Andreje Babiše.
„Podle posledních zákonných úprav musí i sebezdravější firma ručit za svoje dodavatele, tedy za to, že i oni platí řádně daně. Zásahem státu tak mohou krachovat firmy, které jen neměly všechny informace o svých dodavatelích. Přitom neexistuje něco jako soupis nevěrohodných plátců. Rozhodnutí o bytí a nebytí firmy je dnes výhradně na libovůli úředníka. I proto rozpočtový výbor tlačil na ministra financí Pilného, aby Finanční správa využívala tuto zbraň v rozumné míře a aby namísto exekucí vstupovali úředníci do firem například jako správci a domlouvali se na splátkovém kalendáři,“ píše v komentáři Pečinka.
Podle autora přitom nemuselo být tak zle, kdyby nebyla zrušena krajská ředitelství finanční správy. Kdyby tato ředitelství existovala, podnikatelé by se mohli odvolat k nim. Takhle jim nezbývá, než se dovolávat spravedlnosti u centrály Finanční správy. Tu ovšem řídí člověk jmenovaný politikem. A pokud je oním politikem shodou náhod magnát, který si přeje toho či onoho podnikatele zničit, pak má takový podnikatel problém.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp