Marine Le Penová ve svém prvním projevu krátce po oznámení výsledků prvních odhadů vyzvala ke sjednocení všech patriotů. Měsíc před parlamentními volbami je sjednocení Francie úkol pro Macrona, bývalého ministra socialistické vlády, téměř nesplnitelný.
Le Penová: „Francouzi si vybrali kontinuitu!“
„Francouzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili pro kontinuitu,“ řekla Le Penová před řadami zklamaných voličů. Svou stranu, tedy Národní frontu (FN), označila vzápětí za „první sílu opozice“ a ohlásila, že v následujících dnech se bude „angažovat v hluboké transformaci“, aby utvořila „novou politickou sílu“.
Popřála zároveň svému konkurentovi k vítězství. Poděkovala 11 milionům Francouzů, kteří „ji podporovali stejně jako Nicolase Duponta-Aignana“, jenž s ní před 2. kolem vytořil politickou alianci. „Francouzi si vybrali alianci patriotů a republikánů jako první opoziční sílu,“ řekla. Její zraky se nyní upínají k parlamentním volbám, jež se budou odehrávat dvoukolově ve dnech 11. a 18. června. Oznámila, že bude „na čele tohoto boje“.
Macron: „Nová stránka se otevírá!“
Krátce po 21. hodině vystoupil se svým prvním projevem také Emmanuel Macron. Vedle díků se vyjádřil i k problémům, které prožívá Francie. „Nepopírám žádné ekonomické težkosti ani sociální fraktury, ani diplomatické slepé ulice, ani morální oslabení naší země,“ řekl. Pozdravil svou soupeřku „republikánským pozdravem“ a dodal: „Znám rozdělení našeho národa, které vedlo některé k volbě extrémů. Respektuji to.“
Oznámil, že Francie bude stát v první řadě boje proti terorismu stejně jako na mezinárodní scéně. „Drazí spoluobčané, nová stránka našich dějin se dnes večer otevírá. Chci, aby to byla stránka naděje a znovuobnovené důvěry,“ řekl. Za první své úkoly označil „učinit morálným veřejný život“ a „uznat pluralismus, demokratickou vitalitu, jež budou stát jako základ naší aktivity.“
Poděkoval také prezidentu Françoisi Hollandovi, od něhož za několik dní v Elysejském paláci převezme nejvyšší funkci v zemi.
Do měsíce nové volby, které vytvoří budoucnost
Před Francouzi ale za měsíc, 11. a 18. června, stojí nové, tentokrát parlamentní volby. Ty rozhodnou, kdo získá parlamentní většinu. Nic není méně jisté: podle předběžných odhadů by to mohli být Republikáni (LR), poražení v prezidentské volbě, silní v regionech. Podle praktik Páté republiky, založené generálem Charlesem de Gaullem v roce 1958, by tato většina měla vládnout.
Macron, jehož hnutí En marche! bylo založeno před pouhým rokem, bude mít velké obtíže vytvořit silný aparát, který by Republikánům mohl konkurovat. Nic ale není vyloučeno, protože hnutí se daří spojovat dosud nespojené politické veličiny, ale i osobnosti z občanského života.
Hnutí, které jde zleva do prava, zatím sjednocuje především bývalé socialistické kádry, kteří se k němu otevřeně přihlásili již před prvním kolem, jako na příklad Yves le Drian, socialistický ministr obrany, ale i Dominique de Villepin, bývalý ministr zahraničí za éry Jacquese Chiraca. Příští dny naznačí, zejména výběrem nového premiéra příští týden, kudy politika nového prezidenta Francie na francouzské scéně povede.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .