Fuj, vzkázal Bohumil Doležal Václavu Bělohradskému. Jde o Řecko a placení

12.07.2015 9:55 | Zprávy

Politolog Bohumil Doležal polemizuje na serveru Svobodné fórum s názory politologa Jiřího Pehe, myslitele Václava Bělohradského a občanského aktivisty Petra Uhla z deníku Právo. Řecko si prý musí uvědomit, že se smlouvy mají dodržovat, a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo. A zbytek EU by si měl uvědomit, že se nesmí nechat vydírat. Pro Václava Bělohradského má Doležal jedno slovo: Fuj.

Fuj, vzkázal Bohumil Doležal Václavu Bělohradskému. Jde o Řecko a placení
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal

Jiří Pehe tvrdí, že se v řecké krizi musí opatrně našlapovat, neboť je tato země členem NATO, a pokud by opustila alianci, mohla by se přiklonit k Rusku, ale třeba také vyhrotit spor s Tureckem o Kypr. Relativně malá ekonomická krize by se tak mohla rozrůst do podstatně složitějších problémů. Jenže Doležal oponuje, že v řecké krizi jde o starořímskou zásadu Pacta sunt servanda neboli smlouvy se mají dodržovat.

„Ve sporu Evropské unie s Řeckem jde o zcela zásadní problém, který přesahuje ekonomickou dimenzi. Zásada „dluhy se mají platit“ je částí obecnější zásady „pacta sunt servanda“. Pokud se v Evropě potichu přistoupí na její relativizaci, navíc na základě vydírání geopolitickými a bezpečnostními ohledy (což Řecko fakticky dělá), zhroutí se základy právního a bezpečnostního pořádku a vnitřního míru v Evropě a politická váha zemí se bude posuzovat podle jejich vyděračského kapitálu a otrlosti v jeho využívání,“ varuje Doležal. Jestliže si Řekové zvolili vládu, která chce vydírat své partnery, ať za to také nesou zodpovědnost.

Rok 1968, jedno „fuj“ a přínos eura

Petr Uhl pak srovnává dnešní řeckou situaci s Československem roku 1968, z obou zemí se prý šířila a šíří nákaza nebezpečná pro další členy společenství. Toto srovnání považuje Doležal za zcela nehorázné. „Řecká pozice v EU se výrazně odlišuje od pozice Československa v rámci ‚Varšavské smlouvy‘ a ‚RVHP‘, a proto se podstatně liší i nákaza, kterou kdysi ohrožovala větší míra svobody v Československu ostatní země ruského bloku, od nákazy nekontrolovaného a bezohledného vyděračství, jež dnes či zítra v případě řeckého úspěchu zalije eurozónu, tedy tu její část, jež má na rozdíl např. od chudého Slovenska a Pobaltí čím vydírat,“ pokračuje Doležal.

CELÝ DOLEŽALŮV KOMENTÁŘ ZDE

Řecko podle jeho názoru porušilo jedno z křesťanských přikázání, „nepokradeš“. Jelikož se to stalo, nemůže prý souhlasit ani s názorem Václava Bělohradského, podle něhož se věřitelé snaží Řecko uzavřít do jakéhosi koncentračního tábora a převychovat. Je to prý německý nápad, kterému se musí evropská levice vzepřít. „Fuj,“ komentuje to Doležal.

V závěru poznamenává, že se Řekové dostali do svých problémů sami, nemohou za to vinit euro, musejí se zamyslet nad vlastním jednáním. Euro jako takové naproti tomu považuje politolog za nosný a potřebný projekt, který politicky sblížil evropské státy. Pokud někdo tvrdí, že tento politicko-ekonomický projekt sblížil nesbližitelné, ať si vzpomene na monarchii se sídelním městem Vídní, která po stovky let sjednocovala tolik různých zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

22:20 „Vážená ČT, jste zm*di.“ Pořad o vlastencích a dezinformacích. Daniel Landa vybuchl

Nový pořad České televize Fenomén doby: Rozdělená společnost vzbudil bouřlivé reakce, a to zejména k…