Z Izraele ve středu přišla zpráva, že se v Egyptě rýsuje dohoda o prodloužení třídenního příměří, které je v platnosti nyní. Podle původní dohody by mělo skončit v pátek v 7:00 SELČ, ale podle izraelských zdrojů by mohlo být prodlouženo až do pondělního rána. Zástupci Hamásu to však popřeli a pohrozili dokonce obnovou útoků od pátečního rána, pokud jejich požadavky nebudou splněny. Hamás chce dosáhnout hlavně zrušení blokády Pásma Gazy a otevření pohraničních přechodů jak do Izraele, tak do Egypta.
Konflikt v Pásmu Gazy začal 8. července a vyžádal si na palestinské straně přes 1800 obětí, na izraelské téměř 70. Carter a bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová zdůraznili, že konflikt lze vyřešit jedině uznáním Hamásu jako politického partnera. Hamás je v Izraeli a některých západních zemích řazen k teroristickým organizacím. Izrael s ním nevyjednává přímo, ale jenom přes prostředníky.
K válce prý vedla neústupnost Izraele
Carter a Robinsonová v článku vydaném na webové stránce Foreign Policy připsali vinu za situaci v Pásmu Gazy Izraeli. K válce prý vedla jeho neústupnost uznat vládu národní jednoty, kterou Palestinci vytvořili v dubnu a v níž byl zastoupen také Hamás. Podle obou exprezidentů tím Izrael zmařil „slibný krok, který mohl v oblasti zajistit mír".
Hamás podle nich učinil velký ústupek, když souhlasil s tím, že se na vládnutí v Pásmu bude podílet nově sestavená vláda technokratů, v níž je i konkurenční Fatah. „Izrael bohužel tuto příležitost pro mír zamítl a zabránil tomu, aby v Pásmu začal vládnout nový kabinet," napsali Carter a Robinsonová. Požadují ukončení sedmileté blokády Pásma a vytvoření lidských podmínek pro život tamních občanů.
Ke konfliktu přerušenému nyní příměřím napsali, že Izrael neměl „žádné právní odůvodnění" pro shazování bomb na rozsáhlá území v Gaze a na cílení střel na tisíce domů, na školy a nemocnice.
Carter dostal v roce 2002 Nobelovu cenu za mír za své úsilí o mírové řešení konfliktů. V roce 1978 zorganizoval campdavidská jednání, která vedla o rok později k izraelsko-egyptské mírové dohodě, tedy první mírové smlouvě mezi Izraelem a arabskou zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk