Na jedné straně se v Bibli píše o ctnostném životě, církev oficiálně preferuje vyšší hodnoty duchovní před majetkem, ale na straně druhé představitelé českých církví neváhají prohlašovat, že se budou i soudit o majetek, který by jim snad nebyl vydán v církevních restitucích. Soud do celé věci zasahuje už teď, např. královéhradecký soud před pár dny rozhodl vydat římskokatolické církvi a kongregaci Boromejek půdu, po které v budoucnu má vést dálnice a silnice.
Boromejky se prý nebrání tomu, aby v budoucnu vedla přes jejich půdu dopravní tepna, jen v této záležitosti zřídí u pozemků věcné břemeno, což znamená, že k danému majetku bude vázána jistá povinnost. O věcném břemenu mluvíme např. tehdy, když rodiče převedou svůj dům na své potomky pod podmínkou, že v tomto domě budou moci v klidu dožít. Záměr církevních představitelů zřídit věcné břemeno na pozemky u dálnice zaskočil prý dokonce i Marka Bendu z ODS, ale podle Veleby na to měl myslet, když ještě jako vládní poslanec církevní restituce schvaloval. A možná na leccos měly myslet i církve, když o majetek žádaly.
„Ale když jde o hmotu, o majetek, pak žel vždy a po celá dlouhá staletí byl na prvním místě, a pokud se někdo pokusil o změnu, tak nedopadl dobře. Třeba Mistr Jan Hus, který se zasadil o reformu církve na principu návratu víry a odpoutání od majetku přesně podle učení Kristova. Jak dopadl, víme všichni a 6. července si připomeneme 600 let od jeho upálení v Kostnici. Jsem velmi zvědav, co při tomto výročí uslyšíme od představitelů římskokatolické církve,“ klade si otázku senátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp