Ivermectin: Primář z Brna našel odvahu. V době, kdy jiní váhali. A covid je stále nebezpečnější...

06.03.2021 12:40 | Zprávy

REPORTÁŽ Premiér Babiš označil současnou situaci s pandemií koronoviru za pekelný čas. Díky některým odvážným lékařům ale může být i lépe. Brněnský primář Michal Rezek začal s úspěchem aplikovat svým pacientům lék ivermectin, který jim pomohl od těžkého průběhu nemoci. Navíc nebyl tento lékařský specialista sobecký a nechal zajistit více dávek i pro jiné nemocnice v ČR. Teď je jen na vládě a Ministerstvu zdravotnictví, aby nové účinné preparáty nechaly rozvézt v potřebném množství do celé republiky. Mohou tak významně ulevit všem kolabujícím kovidovým jednotkám.

Ivermectin: Primář z Brna našel odvahu. V době, kdy jiní váhali. A covid je stále nebezpečnější...
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Očkování probíhá v Česku zatím dost pomalu. Další nadějí na zvládnutí pandemie je proto distribuce léků, jako je například ivermectin, který zabraňuje těžkému průběhu choroby

Počty nakažených koronavirem stále horentně stoupají a české nemocnice v některých regionech si už s tím neví rady. Nakažení pacienti by se proto měli začít expedovat do Německa, Polska a také i do Švýcarska, kde nám ochotně nabídli pomocnou ruku. Nejbezpečnější obranou proti covidu-19 však stále zůstává plošná vakcinace, která ale zatím probíhá u nás v Česku zoufale pomalu. V rychlosti očkování na 100 obyvatel patříme až na chvost Evropy. Podle oficiálních, březnových statistik renomované společnosti Bloomberg výrazně zaostáváme v počtech proočkovaných i za Maďarskem, Polskem, Rumunskem či Slovenskem. I z tohoto důvodu je proto velmi důležité, dle názoru řady lékařských specialistů, nakoupit v zahraničí léky, které si s nákazou v její počáteční fázi dokážou rychle poradit a odlehčí tak jednotkám intenzivní péče v českých nemocnicích. Současným lékařským hitem v tomto směru je lék ivermectin, s jehož aplikací už u nás začala jako první brněnská Fakultní nemocnice Svaté Anny (FNUSA), která ho naordinovala desítkám svých pacientů a má s tím úspěchy.
     
„V době, kdy jsme ivermectin začali u nás na covidovém oddělení I. interní kardioangiologické kliniky používat, to byl v ČR neschválený lék pro tuto indikaci, na druhé straně ale doporučovaný v postupech pro terapii a testovaný v různých zemích světa. V případě ivermectinu nešlo o situaci, že bychom si řekli – už opravdu nevíme, jsme v koncích, musíme experimentovat. Jde o lék, který se používal a používá ve světě opravdu v masivním měřítku a nyní měl předpoklady pro aplikaci u nemoci covid-19, kdy byly k dispozici doporučené postupy a většina publikovaných studií ukazovala výrazně pozitivní efekt. Dle dostupných publikací už byl tento preparát opakovaně testován i proti jiným virům s dobrým efektem. Jedná se tedy o lék, který lze jednoznačně klasifikovat jako antivirotikum,“ vysvětloval primář kardioangiologického oddělení FNUSA v Brně Michal Rezek.
  
Poté k současnému vývoji s užíváním léku ještě doplnil: „Situace je nyní taková, že po včerejším schválení Státním ústavem pro kontrolu léčiv a domluvě s Ministerstvem zdravotnictví ČR začínáme ivermectin distribuovat do nemocnic v České republice, které poslaly objednávku. Do čtvrtečního rána to bylo 20 nemocnic. Lék bude rozvážet konkrétní distributor do českých zdravotnických zařízení. My jsme tuto nejnovější dodávku (200 tisíc tablet) realizovali s tím, že jsme už předběžně počítali s distribucí do dalších nemocnic.“

Účinný lék na covid mohou lékaři ordinovat, ale jen na vlastní riziko

Pochvalně se o ivermectinu vyjádřili na svých tiskovkách i premiér Babiš a ministr vnitra Hamáček. Nicméně tento účinný preparát ještě není oficiálně povolený k léčbě covidu-19 Státním ústavem pro kontrolu léčiv v ČR (SÚKL), pouze ho mohou v Brně na „vlastní riziko“ používat a nově i expedovat do dalších nemocnic v republice.

„Léčivý přípravek s ivermectinem v perorální formě není v České republice ještě registrován. Je tu však možnost individuálního dovozu léčivého přípravku, který je pro humánní použití evidovaný v jiných zemích. Pokud ošetřující lékař vyhodnotí, že pacient bude z léčby ivermectinem profitovat, může jej předepsat nebo použít jako neregistrovaný léčivý přípravek. Použití takového neregistrovaného léčivého přípravku je pak třeba nahlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. V takovém případě nese zodpovědnost poskytovatel zdravotních služeb. K použití ivermectinu pro léčbu nemoci covid-19 chyběla data, dosud tak nebylo možné ho k této léčbě ani doporučit ani zamítnout, situace se však může změnit. SÚKL se ivermectinem nyní taktéž zabývá,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení SÚKL Klára Brunclíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…