Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že již zaznamenali mnoho případů, kdy se uprchlíci vydávali za Syřany, a přitom to nebyla pravda. Mnohdy šlo o Afghánce, Pákistánce či Iráčany. Ti se tak snaží vyhnout detenčním zařízením a dostat se rychleji do Německa.
Uprchlíci často ani žádné doklady nevlastní. Mnozí je ztratili a někteří je pro jistotu zničili. „Není jednoduché poznat, že syrský přízvuk arabštiny, který se uprchlík snaží napodobit, je falešný,“ podotkl pro Echo24.cz arabista Petr Pelikán.
Policie však tvrdí, že její tlumočníci pocházejí ze stejných zemí jako sami běženci, a tedy jsou schopni pokusy o podvod prokouknout. „Jsou to lidé zde už usazení nebo studenti,“ tvrdí Rendlová.
U mnohých běženců lze podvod odhalit už v průběhu výslechu. Někteří se sami přiznají, jiné už lze dohledat pomocí databáze otisků prstů. To je však stále těžší vzhledem k tomu, že mnozí z nich nechtějí, aby jim někdo otisky prstů sejmul. Pokud k tomu přičteme skutečnost, že Maďarsko přestalo s registrací uprchlíků a rovnou je posílá vlakem do Rakouska, bude situace ještě komplikovanější.
Podle posledních informací se podařilo od 17. června české policii zajistit na našem území již 2 687 běženců. Nejčastěji šlo práve o Syřany, Afghánce, Pákistánce a Iráčany. O azyl však požádalo necelých 20 osob. „Tady zůstávat nechce téměř nikdo, jejich vysněným cílem je Německo,“ tvrdí Rendlová.
„Pokud se někdo vydává za někoho jiného, není to trestný čin,“ říká Rendlová a potvrzuje, že za pokus o podvod nehrozí uprchlíkům žádný postih. Místo toho je čekají pobyt v detenčním středisku a následná deportace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa