Psycholog Jonathan Haidt tvrdí, že rok 2016 je přelomový, protože se v něm vytrácí klasické politické rozdělení na levici a pravici. Současný politický střet vedou liberální globalisté proti neliberálním nacionalistům. Psycholog Marshall Rosenberg k tomu dodává, že na Západě spolu tyto dvě skupiny do určité míry hovoří.
Jan Čulík k tomu dodává, že v České republice je tomu jinak. Tyto dvě skupiny obyvatel spolu nemluví. V Praze žijící liberálové tepou prezidenta Zemana za jeho excesy a pořádají proti němu protesty. Otázkou je, zda je to k něčemu, protože zatímco v Praze se prezident netěší právě největší popularitě, v dalších krajích této země je tomu jinak.
Celý text v angličtině najdete zde.
Česká společnost je rozdělená. Dokázala to nedávná návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlámy v Praze. Za časů prezidenta Václava Havla byl tento muž v České republice vítán, ale v době Miloše Zemana je tomu jinak. Politici se většinou odmítli setkat s dalajlámou. Jedinou výjimkou byl ministr kultury Daniel Herman. Toho prezident Zeman podle Čulíka potrestal tím, že nepředal státní vyznamenání jeho strýci Jiřímu Bradymu. V Praze byl kvůli tomu zorganizován protest. Jenže na sociálních sítích si pořadatelé protestů vysloužili sžíravou kritiku od Zemanových příznivců. Ti mají za to, že prezident hájí jejich zájmy.
„Zatímco střední třída pořádá vášnivé demonstrace proti prezidentu Zemanovi a kritizuje jeho excesy, ale nedochází jim, že by bylo mnohem účinnější, kdyby vyrazili do krajů České republiky a ptali se tam Zemanových obdivovatelů, proč jsou tak frustrovaní – a jak by bylo možné je uklidnit. Zdá se ale, že v České republice neprobíhá žádný dialog, jen se prohlubují rozdíly mezi oběma stranami. Jak se obě strany vzdalují, populističtí politici jako Zeman z toho jen získávají,“ uzavírá Čulík.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp