Je Evropa závislá na ruském plynu a lze ho nahradit? Zde získáte odpověď

09.09.2014 13:25 | Zprávy

Je Evropa závislá na ruském plynu? Jaké jsou jiné alternativy? Je a zůstane Ukrajina rizikovým faktorem pro tranzit plynu do Evropy? Vzniknou další krize, nebo se Ukrajina propojí s plynárenskými sítěmi střední Evropy a vytvoří východoevropské centrum? Opravňují politické spory k rozhodnutím typu přerušení dodávek plynu do Evropy? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět konference s názvem Bezpečnost dodávek zemního plynu do Evropy, kterou pořádá společnost Business Forum.

Je Evropa závislá na ruském plynu a lze ho nahradit? Zde získáte odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto

Akce se koná 16. září 2014 v konferenčním centru City Tower v Praze. Záštitu nad konferencí „Bezpečnost dodávek zemního plynu do Evropy. Perspektiva zemního plynu“ převzal prezident republiky Miloš Zeman.

Témata a přednášející

Mezi tematické okruhy konference patří: Aktuální stav rusko-ukrajinského konfliktu a jeho vliv na evropský trh s plynem, je Evropa a speciálně střední Evropa závislá na ruském plynu a dá se tato závislost odbourat, nebo alespoň snížit?; Bezpečnost dodávek plynu a regulace v ČR a SR, perspektiva plynu a prognóza cen plynu ve vztahu k dalším druhům energie; Bude Ukrajina významným hráčem v „nové“ plynárenské Evropě, nebo tranzit plynu přes Ukrajinu skončí?; Jsou reverzní toky plynu přes ČR a SR řešením pro zásobování Ukrajiny plynem?; Význam „gas hubů“ v Evropě, strategická poloha zásobníků ČR a SR a možnost jejich využití pro zvýšení bezpečnosti dodávek ruského plynu na západ Evropy.

Na akci vystoupí Martin Bartošovič z firmy NAFTA, a. s. Bratislava, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška z Ministerstva zahraničních věcí, Jaroslav Bašta – bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině, Michail Gončar z Centra globálních studií v Kyjevě, Josef Holjenčik – předseda slovenského Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Ján Klepáč – ředitel Slovenského plynárenského a naftového zväzu, poradce v plynárenství Vratislav Ludvík, Rastislav Ňukovič – generální ředitel, EUSTREAM, Wolfgang Peters – předseda představenstva RWE Supply & Trading CZ, Vladimír Štěpán z firmy ENA, Lubor Veleba, jednatel RWE Gas Storage ČR, Alena Vitásková – předsedkyně ERÚ, Rafal Wittmann – ředitel divize rozvoje a výstavby Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM a další.  

Více o konferenci zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…