V létě roku 2019 Jana Jovanovićová, dcera politika a lídra Liberálně demokratické strany, seděla s kamarádkou v restauraci v Bělehradě, když k nim přistoupili tři muži. Kamarádku odstrčili, Janě do nápoje nasypali jakýsi prášek a nutili ji ho vypít. Seběhli se lidé a přivolali policii. Muži se legitimovali ruskými diplomatickými pasy, a byli ihned propuštěni. Později se ukázalo, že prášek obsahoval látku MDMA, tedy extázi.
O případu se nemluvilo. Až dnes, kdy se otec Jany, politik Čedomir Jovanović, dozvěděl, že jeho dětem byla odebrána ochranka. Dožaduje se jejího obnovení a nabízí, že se vzdá své osobní ochrany, kterou požívá dvacet let, od doby, kdy byla pod jeho automobilem nalezena bomba.
K tehdejšímu případu uvádí, že když byl na policii podat svědectví, tak ho příslušníci ministerstva vnitra žádali, aby o věci na veřejnosti nemluvil. Dnes to lze chápat tak, že srbská kontrarozvědka v té době byla na stopě ruským agentům a nepřála si je vyrušit. Téhož roku o několik měsíců později, v listopadu, totiž byla odhalena rozsáhlá operace ruské tajné služby, která se v zemi pokoušela verbovat srbské zpravodajské agenty.
Novější případ s tím pochopitelně nesouvisí a lze spekulovat, že podobně jako u nás nebo v Bulharsku se jednalo spíše o zastrašování. Těžko lze uvěřit, že by ruští agenti byli takovými amatéry a nepodařilo by se jim někoho otrávit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový