A pak se objevil on, v doprovodu kandidátů do městského zastupitelstva a na senátora. „Já vám moc děkuju, že jste se do toho pustil. Přeji hodně štěstí,“ tiskla se k němu postarší paní. Vyšší blondýna zase spustila: „Jeli jsme za vámi 40 kilometrů. My už nemáme nikoho, my už máme jenom vás. Tak si to pamatujte!“ Andrej Babiš okamžitě reaguje: „Jo jo, budu…“ „Ať pozdravuje pana Kalouska, který mi zvedl důchod o 37 korun, hajzl jeden,“ křičí zase postarší malá paní, která se k předsedovi strany nemůže prodrat. „To je pěkné, prý je to Akce Nasraných Občanů,“ dává k dobru další občan. Ale to už se Babiš ujímá mikrofonu na pódiu.
Baťa by zaplakal…
„Připomínám, že jsme vznikli jako hnutí proti tradičním politickým stranám, takže i proti stranám, se kterými teď sedíme ve vládě,“ upozornil hned na začátku. „Lidé už nevěřili, že by se mohlo něco změnit, a ten Titanic, který se pomaleji potápěl, tak se snažíme teď zastavit a nějak otočit. Češi před druhou světovou válkou patřili mezi elitu Evropy, byli jsme jedna z nejprůmyslovějších zemí v Evropě, za Rakouska-Uherska tady bylo sedmdesát procent průmyslu. Je škoda, že po revoluci nikdo nečetl knížku Bati, kterou napsal v roce 1937 Budujeme stát pro 40 milionů. Tam napsal všechno - dálnice, železnice, nerostné bohatství. Dnes nemáme pětadvacet let od revoluce základní dálniční síť," uvedl Babiš.
„Bohužel je mnoho věcí, které musíme napravit, a samozřejmě to není jednoduché. Peníze jsou, peněz je dostatek. Na příští rok jsme uvolnili dvacet miliard navíc, ale problém je, že zákony této země jsou vlastně proti tomu, abychom investovali. Je to strašně pomalé, byrokratické, a místo toho, abychom se poučili z okolních zemí, jako například z Německa, kde mají zákon o liniových stavbách, který bychom chtěli teď u nás aplikovat, tak jsme šli svou cestou. Dopravní infastruktura je skutečně základ, všude kde chodím do těch okrajových míst naší země, tam žádný zahraniční investor nepůjde. Proč by tam šel, když tam není dopravní spojení? Chceme tedy investory dostat do dalších koutů naší země, kde je skutečně problém velká nezaměstnanost, kde mladí lidé odcházejí studovat do velkých měst a potom se nevracejí,“ pokračoval v projevu za velké pozornosti auditoria. Podle střízlivých odhadů se sešlo několik set lidí - a další stále přibývali.
Kamarádství ČSSD a ODS
„Jsme ve vládě s těmi tradičními stranami. Hlavně teď před volbami vidíme, jakým způsobem fungují. Všechno vlastně slibují a prodávají a dělají to všechno jako na efekt. My nejsme politická strana, my to ani moc neumíme prodat hned, a paradoxně náš největší soupeř je de facto ČSSD,“ pustil se bez servítek do sociální demokracie Babiš. „Vlastně celá historie naší země po revoluci byla v rukách hlavně ČSSD a ODS. Oni spolupracovali dlouho. Mají velký podíl na tom, jak to u nás vypadá, a to jsou naši hlavní soupeři,“ vymezil se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala, Jan Polívka