Kalousek započal rozhovor s tím, že ze stavu epidemie v českých zemích je velmi frustrován. „Za ten rok vláda zásadně několinásobně selhala v rozhodujících krocích. Nestačí lidem říkat, že něco funguje, ale musí to fungovat. Že jako vyspělá země máme tolik mrtvých, je jen vládní odpovědnost,“ zdůraznil v pořadu Hovory Kalousek Soukup.
Se Soukupem si přitakávali v tom, že jsme mohli sledovat pouze chaotický způsob vládnutí jednoho člověka, který chce řídit všechno. „Ale doopravdy tím pádem neuřídí nic,“ podotkl Kalousek kriticky na adresu premiéra Andreje Babiše (ANO).
Na Slovensku mají podle něj stejný problém: „Je to otázka sebestředných lidí, kteří nevědí, jak se řídí státní systém a státní zpráva. Premiér naší země je součástí problému, není schopen přispět k jeho řešení. Dokud bude premiérem, budou tu ty lidi umírat dál,“ rozhodil Kalousek rukama.
Druhá věc podle něj je to, v jak „šíleném“ rozkladu je sama státní správa. „Vedle toho dochází k překotným personálním změnám, protože odborníci si tento způsob řízení nenechají líbit a jsou nahrazeni poslušnými a méněschopnými. Ten systém se během několika měsíců zcela rozložil,“ sdělil, že ve vládě fušuje do funkce jeden druhému.
„Teď se Babiš ale snaží, bojuje o své jméno, může to ale dopadnout tak, že jeho jméno bude synonymem pro dramatický neúspěch a národní tragédii. Styl jeho řízení, na který je zvyklý ve státní správě, evidentně nefunguje,“ vložil svůj názor Soukup.
Často bylo vládě vyčítáno vyvolávání falešné důvěry, že opatření zaberou. Tři týdny tvrdého lockdownu ale pomalu uplynuly a plošné testování ve firmách bylo opět velmi špatně nastavené. „Čísla se nezlepšila, v podstatě jsme částečně promoření. Snad očkování někdy na podzim vir zastaví,“ dodal Soukup, podle kterého sotva přijde od vládnoucí garnitury rychlejší řešení.
Miroslav Kalousek a Jaromír Soukup. (Screen: TV Barrandov)
Kalousek předpokládal, že po těchto třech týdnech, kdy se situace nezlepšuje, vláda na základě expertního posouzení řekne, jaká opatření je třeba doplnit a jiná zbytečné drahá a nefunkční naproti tomu zrušit. „Například zbytečných třicet tisíc policistů na okresních hranicích, to je obrovská kapacita lidských i finančních zdrojů s téměř minimální učinkem. Kdybychom tuto kapacitu vrhli na testování a trasování, tak jsme úlně někde jinde,“ uvedl, že očekával koncepční vyhodnocení opatření.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab