„Kampaň HateFree Culture končí v dubnu. Jde o časově omezený projekt, ve kterém jsem se rozhodl nepokračovat. Výsledky kampaně budeme velmi podrobně analyzovat,“ sdělil médiím Jan Chvojka, ministr pro lidská práva (ČSSD). Kampaň se podle něj dostala do slepé uličky. „Nejvíce pozornosti nakonec přitahují její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah,“ upozornil. Projektu HateFree Culture nepřímo vyčetl neúčinnost a nesrozumitelnost pro jiné lidi, než jsou intelektuálové a studenti. „Nemá jít o přesvědčování přesvědčených, ale o práci s běžnými lidmi, o vysvětlování, že se s takovým násilím může potkat leckdo, protože odněkud pochází nebo nějak vypadá. Je potřeba, aby argumentace proti násilí z nenávisti byla srozumitelná jak formou, tak použitými slovy nejen intelektuálům nebo studentům, ale všem lidem, kteří se na internetu a ve společnosti pohybují,“ vysvětlil v tiskové zprávě. Zmiňovaná kampaň začala v listopadu roku 2014, zaměřovala se především na mladé lidi. Fungovala nejprve na sociálních sítích. Později vznikaly i další aktivity, mimo jiné udělování značky HateFree Zone místům, která jsou otevřená komukoliv bez ohledu na jeho etnickou či jinou příslušnost.
O HateFree Culture se ve středeční MF Dnes rozepsal i komentátor listu Vojtěch Varyš. „Arogance a amatérismus týmu vládní kampaně HateFree způsobil propagovaným hodnotám medvědí službu a dosáhl pravého opaku – rozšiřování nenávisti,“ povšiml si. „Vlajková loď úřadu, která poněkud srazila vaz předchozímu ministrovi Jiřímu Dienstbierovi, dojela na potíže s financováním, neorganizovanost, chaos, amatérismus a především aroganci a pýchu svých představitelů, kteří chtěli poučovat a vychovávat druhé,“ vysvětlil ve svém textu. „Za sebe se domnívám, že do propagace těch či oněch hodnot a do výchovy obyvatelstva se pouštějí pouze státy totalitní. Nelze mít v jedné vládě agenturu, jež se věnuje boji s cizí propagandou, a zároveň další agenturu, která hrdě šíří jinou, vlastní propagandu, a tvářit se přitom, že jsme racionální demokratický a neschizofrenní stát.“
S Chvojkou nesouhlasí jeho předchůdce a stranický kolega Jiří Dienstbier (ČSSD). „Je nerozumné předčasně rušit projekt HateFree. Je rozumné podporovat vše, co čelí netoleranci a nenávisti a vyvrací šířené lži a předsudky,“ napsal na Twitter. Premiéra Bohuslava Sobotku rozhodnutí také překvapilo a chce s Chvojkou o něm mluvit. „Neměli bychom rezignovat na snahu čelit šíření xenofobie a nenávisti ve společnosti, on to má koneckonců jako ministr pro lidská práva v náplni práce. Ale zdá se, že tam nějaké problémy existovaly,“ řekl podle serveru Novinky.cz.
Projekt je hrazen z osmdesáti procent z takzvaných Norských fondů, v čemž spočívá problém. Projekt HateFree Culture sice má skončit, ale v nějaké formě ho vláda musí udržovat, protože jinak hrozí, že by se musely vracet dotace až ve výši 32 milionů korun. Na tuto skutečnost reaguje na svém facebooku Václav Klaus mladší. Sdílel komentář Centra pro občanskou svobodu – „Cizí země určuje českou politickou agendu. Koho nenávidět, koho milovat, jak utrácet desítky a stovky milionů daňových poplatníků. Neuvěřitelné!!! Centrum se bude působení cizích fondů na území ČR věnovat." Sám pak ještě připsal: "Je čas vrátit lidem jejich zemi. To jsem si napsal na leták pro primárky a mimo jiné tohle jsem měl na mysli. Cizí země určuje Čechům politickou agendu, utrácení desítek a stovek milionů českých daňových poplatníků ... a my děláme jakoby nic. NE!!!“
ParlamentníListy.cz se v anketě otázaly dalších českých politiků, jak se dívají na rozhodnutí ukončit tento projekt, jak hodnotí jeho činnost a zda pokračovat v podobném duchu, či nikoli i s rizikem propadnutí peněz. S Chvojkou souhlasí poslanec ČSSD z Jablonce nad Nisou Lukáš Pleticha, člen poslaneckého ústavněprávního výboru. „Je to správné. Nevzpomínám si, že bych v regionu viděl nějakou jejich aktivitu. Souhlasím plně s naším ministrem Janem Chvojkou.“ Ukončení projektu uvítal i další poslanec ČSSD, Jiří Koskuba. „A to i za cenu eventuálních jistých ztrát. Panu ministrovi Chvojkovi lze tak jen poděkovat. Výměna přinesla své ovoce. Bez podobných aktivit země Koruny české jistě přežijí. Ostatně tito militantní pravdoláskaři byli asi stejně ‚důvěryhodní‘ jako po zuby těžce vyzbrojený pacifista,“ sdělil. Jiný člen ČSSD Jaroslav Bašta uvedl: „Já jsem si vždy v duchu HateFree překládal nekorektně jako Nenávist zdarma, ač tedy zdarma nebyla. Určitě ve stejném duchu nepokračovat.“
Projekt nastavuje zrcadlo naší společnosti
„Byla by škoda, kdyby projekt HateFree Culture definitivně skončil. Je nicméně pravda, že by si zasloužil lepší mediální prezentaci své činnosti, tak aby široká veřejnost viděla, že nejde jen o nějakou jednu facebookovou stránku – HFC organizuje přednášky a semináře, školení pro policii nebo například systematicky ověřuje a vyvrací nepravdivé zprávy, což pokládám za jednu z jeho nejdůležitějších a v dnešní době nejpotřebnějších aktivit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Matouš Vencálek, člen předsednictva Strany zelených. „Projekt HFC samozřejmě budí jisté kontroverze, což je však vzhledem k jeho povaze pochopitelné – nevoli totiž budí především tím, že často nastavuje zrcadlo naší společnosti, když třeba veřejně vystavuje nechutné a rasistické komentáře sesbírané v různých internetových diskusích, jako tomu bylo například v kampani Jsme v tom společně,“ doplnil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban