Když české bezpečnostní složky zadržovaly migranty a fixou jim psaly číslo na ruku, aby je bylo možné alespoň nějak rozeznat, když uprchlíci zarytě mlčeli, západní média se pohoršovala. Pohoršovala se i nad tím, že Česko zadržovalo migranty v detenčních táborech, aby bylo jasné kolik jich je a kde jsou.
A když se podíváte do deníku Welt z tohoto týdne, zjistíte, že německá vláda dostala stejný nápad. Jen o dva roky později. A bez křiku. Tábor, kde budou neúspěšní žadatelé o azyl zadržováni před nedobrovolným odchodem z Německa, vznikne v každé spolkové zemi.
Redaktor MF Dnes Milan Vodička k tomu v komentáři pro deník dodává, že západní část EU tu východní napřed fackovala, aby později kritizované nápady převzala. Dobře je to vidět i na prezidentovi Miloši Zemanovi.
„Jednu část vysvětlení vidíme na tom, jak se kdekdo štítivě přehraboval v Zemanově výroku, že by se uprchlíci měli vracet do Afriky či dávat na prázdné řecké ostrovy. Jestli si Zeman zasloužil za něco kritiku, pak za to, že opisoval. Evropa to převalovala v ústech už měsíce. Ale tohle je Zeman, a tak se do něj kdekdo opřel. A opírali se do něho s radostí. Migrační krize byla užitečná pro velkou část Evropy, aby si na té východní leštila ego a dělala se lepší, než je,“ píše autor.
Dnes se lídři EU snaží vymyslet, jak vracet uprchlíky přicházející z Afriky do Itálie co nejrychleji zpátky do Afriky. Na jednání na Maltě evropští politici debatovali o tom, jak poslat migranty zpátky do válkou rozvrácené Libye, přes kterou Afričané putují dál na sever.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp