Tichý také řekl, že bývalý ministr vnitra za ČSSD Stanislav Gross měl zájem nahlédnout do spisu, který policie vedla právě na Františka Mrázka. „On opravdu přišel a chtěl, abych mu to ukázal. Otevřel jsem trezor plný šanonů. Koukl do toho a zhrozil se,“ popsal Tichý, jak na Grosse Krakatice zapůsobila. Na námitku, že je dost nestandardní, aby ministr vnitra přišel za vyšetřovatelem, uvedl, že to bylo domluveno přes vedení policie. „Ono se vědělo, že něco děláme, a báli se toho zločinci i politici,“ vysvětlil Tichý.
Jak já toužil nasadit na Langera odposlech
Posteskl si také, že nesměl vyšetřovat některé politiky. „Jak já jsem toužil nasadit odposlech na významného politika ODS Ivana Langera a různé poslance. Ale nesměli jsme. Já musel vyšetřovat Mrázka a jeho ryze kriminální kontakty. Politiky ne. Nešlo prolomit imunitu,“ uvedl Tichý.
Na otázku, jak se za posledních deset let změnil organizovaný zločin, uvedl, že se nezměnil. Došlo prý ale k tomu, že díky práci ÚOOZ se kmotři stáhli. „Vidíte to na Ivo Rittigovi, kmotrech ze severních Čech. Dneska místo nich běhají prostředníci. Mají k ruce bývalé policisty, bývalé zpravodajce z BIS a také řadu lobbistů a advokátů – u těch bych viděl největší problém. Mají kontakty k soudům, policii i našim nadřízeným,“ posteskl si a dodal, že to zažil sám na sobě. „Šla po nás inspekce kvůli jejich kontaktům a nikdo se nás nezastal.“
Daňová kobra nebude fungovat
Na druhou stranu přiznal, že dnes je policie svobodnější, ale jen u části kauz. „Vidíte třeba případ Alexandra Nováka, kterého z vězení dostala pouhá záruka motorkářského spolku.“
Obává se také, že v ohrožení je i současný šéf ÚOOZ Robert Šlachta. „Já se silně obávám, že Šlachta dopadne jako my. Že ho sestřelí, když se budou zdůrazňovat jeho neúspěchy, a ministr Milan Chovanec řekne, že už je toho moc.“
Na otázku, zda je správnou cestou, jak bojovat s daňovými úniky, vznik policejního týmu Daňová Kobra, uvedl, že zažil spoustu různých týmů, které se Kobře podobají, také meziresortních. „Ale to nefunguje. Tam panuje rivalita mezi lidmi, informace se nevyměňují. Jak to nemá jednotné vedení, je to špatně,“ uvedl.
Na státní zakázky se slétají jako mouchy
V českém podsvětí to prý funguje stále stejně. „Mít své lidi u policie, mít přístup do evidencí k informacím a za peníze ovlivnit stíhání,“ vysvětlil s tím, že pro podsvětí jsou nyní výživné IT zakázky. „Na státní zakázky se slétají jako mouchy, tam jsou všichni. Tam je třeba se podívat, policie musí být daleko pružnější a musí být nastavená opatření proti úniku informací,“ myslí si Tichý a v této souvislosti se ostře opřel do Generální inspekce bezpečnostních sborů.
GIBS vymýšlí zástupné problémy
„Kdy někdo stíhal nějakého výše postaveného policistu, který něco vynášel? Nikdy nikdo. Inspekce vymýšlí zástupné problémy, jako špatné vykazování tankování,“ upozornil na údajně špatnou práci GIBS.
Ta podle něj opravdu není dobrá. „V Krejčířových poznámkách byli konkrétní pracovníci inspekce úkolovaní k naší likvidaci. A inspekce to dělala,“ poukázal na podivuhodné fungování GIBS. „Já nebyl nikdy vyslýchán ve smyslu: Chtěli vám ublížit, kdo za tím stojí? Vždycky jen ve stylu, jestli zavřou mě či někoho z mých lidí, nebo ne,“ posteskl si.
Kubiceho lidé tvrdili, že za vraždou Mrázka musí být ČSSD
Redaktoři se Tichého také zeptali, zda se někdy podaří vyšetřit vraždu Františka Mrázka. Tichý si myslí, že se to nepodaří. A pak vysvětlil, proč: „Já vám řeknu, jak to bylo. Vyšetřovalo to ÚOOZ za Kubiceho. Přišli za námi a chtěli k tomu náš spis Krakatice. Kdyby bývali s námi spolupracovali... My jsme jim říkali, co za tím zřejmě je – tedy ekonomické zájmy týkající se podniku Setuza. Ale oni razili svoje: že to museli být sociální demokraté a že ho snad ‚zastřelil‘ Gross osobně. Oni všichni potom odešli od policie a nevyšetřilo se nic. Kdybychom to tehdy vyšetřovali společně, tak jsme to mohli dotáhnout.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam