Řád Ľudovíta Štúra II. třídy dostal pětadevadesátiletý Píka za mimořádné zásluhy o demokracii a ochranu lidských práv a svobod. Nositelem tohoto vyznamenání mohou být jen občané Slovenska nebo vojenské útvary. Rodák z Hranic na Moravě Píka léta žije v Bratislavě.
"Milan Píka pomáhal v boji proti Hitlerově armádě pět let. Největší boj svedl paradoxně po válce. Jeho otce, hrdinu první i druhé světové války, popravili komunisté v zinscenovaném procesu," napsal Kiska na sociální síti. Dodal, že Milan Píka byl za komunismu degradován, vyhozen ze školy a vykázán z Prahy.
Píka se účastnil bojů za druhé světové války. V roce 1939 odjel do Rumunska, kde vstoupil do československé zahraniční armády a po porážce Francie se přesunul do Anglie. V Británii byl zařazen k 310. stíhací peruti RAF. Pro oční vadu byl však z leteckého výcviku vyřazen a vykonával administrativní službu. Válku ukončil jako velitel zásobovacího střediska RAF v hodnosti podporučíka.
V roce 2014 tehdejší slovenský prezident Ivan Gašparovič jmenoval Milana Píku do hodnosti generála. Do generálské hodnosti byl tehdy jmenován i v Česku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk