Koalice praštila do stolu: Konec poslaneckého kutilství, zákony se budou psát ve vládě

22.09.2014 21:32 | Zprávy

Koaliční strany chtějí, aby návrhy zákonů z koalice šly do sněmovny jako vládní návrhy, ne jako poslanecké iniciativy. Zástupci ČSSD, hnutí ANO a lidovců se na tom v pondělí dohodli na koaliční radě. Už podané návrhy koaličních poslanců stahovat nebudou, uvedli představitelé stran na tiskové konferenci po jednání.

Koalice praštila do stolu: Konec poslaneckého kutilství, zákony se budou psát ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání poslanecké sněmovny

Debatu o samostatných aktivitách koaličních poslanců vyvolala KDU-ČSL. Jejímu předsedovi Pavlu Bělobrádkovi se například nelíbí návrh poslance z řad ANO, který se týká Technologické agentury. Poslanci ANO zase přišli s vlastním protikuřáckým zákonem, ačkoli ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) připravuje vládní normu.

Strany nechtějí omezovat své poslance

"Chceme, aby návrhy zákonů šly jako vládní. Chceme, aby byl zachován legislativní proces a umenšovaly se aktivity poslanců, čemuž samozřejmě nelze zabránit. Na druhou stranu chceme, aby návrhy zákonů byly vládní," uvedl lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek. Zástupci koaličních stran se podle něj v pondělí nebavili o tom, že by už podané poslanecké návrhy měly být staženy. "Do budoucna by ale měly být projednány v rámci všech koaličních stran a nejlépe aby se jednalo o vládní návrhy," uvedl Bartošek.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák zdůraznil, že strany nechtějí omezovat své poslance. "Vládní návrh ale prochází připomínkovým procesem a legislativní proces je dokonalejší," poznamenal.

Koalice prý postupuje, jak se zavázala

Koalice také v pondělí jednala o tom, jak se bude stavět k dalším protikorupčním zákonům z dílny iniciativy Rekonstrukce státu, ke kterým se před loňskými volbami většina poslanců přihlásila. Iniciativa například v poslední době kritizovala to, jak se koalice staví k návrhu na zavedení registru smluv. Zástupci koalice ale tvrdí, že závazky plní. Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek připomněl, že koalice letos prosadila rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a novelu služebního zákona. "Na dalších se pracuje. Předpokládáme, že většina z těch devíti zákonů bude předložena do konce roku," uvedl Faltýnek.

"Někdy dochází k trošku rozdílným představám představitelů Rekonstrukce státu a poslanců o přesném znění těch norem. Koalice ale postupuje, jak se zavázala," řekl Sklenák.

Koalice dnes nediskutovala o tom, kdo by mohl nahradit ministryni Věru Jourovou (ANO), která je kandidátkou na eurokomisařku. Podle Faltýnka hnutí ANO jméno nástupce včas předloží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…