Přesto předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek i další vítají snahu dostat Romy do vrcholné politiky. Dobré ohlasy má vznik romské strany také v zahraničí. Britský týdeník The Economist vyjádřil na svém blogu názor, že strana se sice nemá šanci do sněmovny dostat, ale kdyby zaujala, mohla by prý v budoucnu pomoci v místních či krajských zastupitelstvech při odvracení segregace Romů.
„Romové nejsou horliví voliči. Bojím se, že kdo k urnám půjde, nechá se nalákat na sliby komunistů,“ říká Holomek. Spíše než svou vlastní stranu prý Romové volilii i v minuloti jinou. Podle LN to potvrzují i výsledky dřívějších pokusů o politickou stranu Romů. V roce 2002 získala Romská občanská iniciativa pouhých 523 hlasů, což představovalo 0,01 procenta voličských hlasů.
Lídr Romské demokratické strany dává lidem práci
Lídrem středočeské kandidátky Romské demokratické strany je Emil Horváth. Tvrdí, že má koncept, jak mladým Romům zajistit práci. On sám má vlastní firmu, která opravuje inženýrské sítě. Jeho čtyři děti jsou vyučené, ale nikde nedostaly práci. Podle jeho slov proto, že jsou Romové, a tak je zaměstnal sám.
On sám by se rád zasadil o větší „pracovní gramotnost“ Romů. „Jsou v jiné situaci, než jsem byl já. Mladí Romové si nyní práci najdou velmi obtížně. A uvědomují si, že bez práce je čekají jenom exekuce,“ říká Horváth.
Mladé lidi chce Horváth oslovit přes sociální sítě a na kulturních festivalech, které prý strana před volbami plánuje. Své snahy směřuje zejména k mladým lidem, kterým podle svých slov věří a dodává, že ty staré už prý nezmění. I on si podle LN uvědomuje, že Romové k volbám neradi chodí, proto neočekává úspěch v parlamentních volbách. Ti starší mu prý budou vyčítat, že chce jen získat peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr