Komentátor Bakalových novin zděšen obratem Švédska ve věci migrace: Co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika?

29.01.2016 14:00

Nad tím, jak pod tlakem obrovského množství migrantů mění svůj přístup k azylové politice do nedávna v této oblasti velmi liberální Švédsko, se v pátečních Hospodářských novinách zamýšlí jejich komentátor Petr Fischer.

Komentátor Bakalových novin zděšen obratem Švédska ve věci migrace: Co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika?
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Zaujala jej slova švédského premiéra Stefana Löfvena, který ohledně migrační krize přiznal, že Švédové byli naivní, ale teď se začnou chovat jinak. K tomu přidal informaci, že ze Švédska bude deportováno 60 až 80 tisíc uprchlíků. Tedy zhruba polovina všech, kteří do této skandinávské země z Blízkého východu, Afriky a z Balkánu přišli.

Fischer mimo jiné poukazuje na to, že je rozdíl vracet domů 20 či 30 tisíc lidí z osmdesátimilionového Německa a 80 tisíc lidí z devítiapůlmilionového Švédska. „Na to není připravena ani tak ekonomicky vyspělá země, jako je Švédsko. Premiér Löfven se navíc ani neobtěžoval debatou o azylovém procesu a rovnou určil z hlediska ‚potřeb‘ země směrné číslo,“ upozorňuje komentátor.

Kdo dříve procházel bez problémů integračním procesem, musí být nově zachycen

Poukazuje také na to, že ještě před pár měsíci se zdálo, že právě Švédsko je zemí, kde si s uprchlíky poradí slušně, protože s nimi mají zkušenosti.

Jenže počet lidí, kteří do Švédska právě kvůli této dobré zkušenosti přišli, všechno změnil. Podle Fischera to pak vypadá nejen ve Švédsku, že pouhé množství mění zažité deklarované normy. „Nejen přístup k pomoci imigrantům, ale i k jejich posuzování z hlediska společenského rizika. A tak i ten, kdo by v minulosti procházel bez problémů integračním procesem, musí být dnes zachycen v nově pleteném sítu, které se zhušťuje od Británie přes Švédsko, Dánsko až k Německu,“ podotýká komentátor.

A stýská si na to, že tlak množství najednou zpochybňuje evropské jistoty, hodnoty a zásady, za které paradoxně bojují jak zastánci azylové pomoci, tak i bojovníci Pegidy a antiislámských sdružení. „Ale co je to za hodnoty, které zlomí pouhá matematika? Má potom cenu za takové hodnoty bojovat, když se tak snadno rozplynou?“ ptá se Fischer.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…