Vláda navíc podle materiálu připravuje vlastní návrh změn ve financování soukromých škol, který vzejde z podrobných rozborů dopadů.
V návrhu novely příslušného zákona chtějí komunističtí poslanci snížit základní příspěvky o 20 procentních bodů a jejich zvýšení by nebylo nárokové, jako je prakticky teď. Na státní podporu by navíc neměla nárok ta školská zařízení, která vybírají školné vyšší, než je polovina normativu.
Přebytek středoškolských kapacit
„Zákon v současné podobě neposkytuje možnost regulace soukromých škol, a to ani oborově, ani kapacitně,“ píšou předkladatelé v důvodové zprávě návrhu novely, která má tento stav podle nich změnit. Zmiňují „přebytek středoškolských kapacit“. Soukromá školská zařízení navíc mají při započtení školného proti takzvaně státním školám konkurenční výhodu vyšších celkových příjmů, dodali autoři.
Kdyby předloha platila, například soukromým středním školám, střediskům praktického vyučování, speciálním základním školám a zařízením pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy by základní dotace klesla od září přespříštího roku z 80 na 60 procent normativu. Střediska praktického vyučování, vyšší odborné školy, základní školy a mateřské školy by měly nárok na 40 místo nynějších 60 procent normativu.
Krajský úřad by při splnění zákonných podmínek už nemusel uzavřít s provozovatelem soukromé školy smlouvu o zvýšení dotace až na 100 procent, zákon by mu to jen umožňoval. Nově by byl nutný souhlas ministerstva školství. Vyšší příspěvek by mohly dostat jen soukromé školy s lepším než průměrným hodnocením České školní inspekce v porovnání s krajskými a státními školami, nyní stačí obecně hodnocení průměrné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp