Předtím, než se Kaiser zamyslel, jakým směrem asi pod novým šéfem zelení půjdou, připomněl Stropnického nejznámější chvíle, ať už jde o působení jeho strany ve vládě Mirka Topolánka, se kterou nesouhlasil a nelíbila se mu ani její myšlenka amerického radaru v Brdech, ani účast jeho strany ve vládě s ODS či působení na pražském magistrátě. „Jeho vývody už neznějí tak strašně papírově, má za sebou zřetelný volební úspěch v Praze na Žižkově a rok náměstkování na magistrátu, zakončený relativně se ctí,“ uvedl Kaiser na adresu syna současného ministra obrany.
„Sám sebe řadí k socializující levici. V tom je cítit distanc od předešlého bursíkovského vedení, které se tvářilo nejenže je nad věcí, ale i nad dělením pravice/levice,“ zauvažoval komentátor Echa nad novým směřováním zelených. „Dávám jasně a zřetelně najevo, že budu-li stát v čele Strany zelených, žádná opatření, která navrhneme, neznevýhodní dále již ty znevýhodněné, neboť to nejsou oni, kteří především mohou za zhoršování stavu planety Země. (…) Už nikdy nesmíme dělat zelenou politiku pouze pro bohaté,“ ocitoval následně Kaiser Stropnického kandidátský projev.
Podle komentátora šlo v uvedené pasáži projevu nepochybně o zasazení pohlavku Bursíkovi, jenž se prý pokoušel dělat volební projekt pro lidi postmateriálně založené, tedy majetné. „A který nakonec v politice hlavně vyryl brázdu ve prospěch bohatých,“ napsal dále Kaiser na adresu někdejšího šéfa zelených s narážkou, že Bursíkův zákon o podpoře zelených energií z roku 2005 byl zákonem na přerozdělování bohatství od deseti milionů spotřebitelů k horním deseti tisícům parazitů.
Stropnického úspěch výhrou i pro konzervativní část ČSSD
Komentátor je přesvědčen, že se ze zelených po vzoru jejich německých kolegů stala strana zákazů a návrhů zákazů, ať už jde o skleníkové plyny, neomezenou rychlost na dálnici, cigarety, igelitové sáčky apod. „Zelené hnutí je útokem na klasický liberalismus a Bursík, který je zřejmě vnitřně rozpolcen na zeleného i milovníka svobody, svou rozpolceností vposledku vytvářel zmatek v myslích mnoha lidí,“ poznamenal Kaiser a obratem dodal: „To je po včerejšku pryč, kolektivní ideové geny promluvily.“
- Celý komentář k přečtení ZDE
Podle něj se může Stropnického šéfování dotknout i tzv. modernizačního a nepříliš populárního křídla sociální demokracie prezentovaného premiérem Sobotkou, Jiřím Dienstbierem ml. a Michaelou Marksovou-Tominovou. „Pokud by se ukázalo, že pod Stropnickým jsou zelení voličsky nosnější než dosud, mohl by si Sobotka s natíráním Lidového domu ušetřit námahu. Ulevilo by se všem, nejvíc armádě sociálně konzervativních voličů a členů jeho strany,“ zapřemýšlel na závěr Kaiser i nad Stropnického dopadem pro ČSSD.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd