„Je 5. srpna a Luhansk je stále odpojený od elektřiny. Situace zůstává kritickou. Protože Luhansk nemá žádnou energii, nachází se ve stavu humanitární katastrofy. Od neděle je část obyvatel bez světla, vody či mobilního a internetového spojení,“ stojí na internetových stránkách radnice.
Většina obyvatel města tak už týden nemá žádné světlo, zatímco jsou kvůli vysokým teplotám poškozená i auta na sběr odpadků. „Město je skutečně na pokraji ekologické katastrofy,“ varuje luhanská radnice.
Problém je navíc i s tím, že obyvatelé města často nemohou odejít. „Nynějších 250 tisíc obyvatel Luhansku – většinou senioři a rodiny s dětmi, kteří nemají peníze na to, aby opustili město – jsou rukojmími. Lidé musí žít v podmínkách ozbrojených střetů, bez komunikace a s potravinami, jejichž zásoby se stále ztenčují,“ popisuje dále radnice s tím, že ale obchody i nadále fungují.
Podobně situaci popsala i bývalá obyvatelka Luhansku Olga, které se na situaci zeptala ruská agentura Ria Novosti. „Mnoho lidí opustilo město – téměř nikoho jsem tam nenechala, zůstala tam žít jen má sestra. Když večer vyjdete na balkon, máte pocit, jako by to samo město zemřelo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pan