Maďarsko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. A z Ruska přišel dárek

26.09.2014 19:42 | Zprávy

Maďarsko si zajistilo s ruským monopolním vývozcem zemního plynu Gazprom dohodu o vyšších dodávkách této suroviny. Oznámil to v pátek maďarský premiér Viktor Orbán. Zpráva přichází den poté, co maďarský provozovatel ropovodů FGSZ zastavil dodávky zemního plynu na Ukrajinu.

Maďarsko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu. A z Ruska přišel dárek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

Orbán v rozhovoru ve veřejnoprávním rozhlase uvedl, že jednal s generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem. Gazprom prý souhlasil s tím, že bude v příštích týdnech dodávat do Maďarska vyšší objem plynu, aby země mohla doplnit zásobníky.

Maďarsko je na ruském plynu vysoce závislé

Maďarský podnik FGSZ ve čtvrtek oznámil, že na neurčito zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Zdůvodnil to tím, že od 26. září potřebuje více plynu pro domácí trh. Rozhodnutí vyvolalo protesty ukrajinské plynárenské společnosti Naftogaz. Ukrajina dováží plyn přes Maďarsko od 1. května.

Evropská komise od zemí osmadvacítky očekává, že zpětný tok plynu každá z nich umožní v souladu s rozhodnutím členských států a v zájmu sdílené energetické bezpečnosti, řekla v pátek novinářům v Bruselu mluvčí komise. "Evropským společnostem nic nebrání svobodně nakládat s plynem, který zakoupily od Gazpromu. A to se týká i jeho dalšího prodeje jak v rámci EU, tak třetím zemím, jako je Ukrajina," dodala.

Maďarsko je na ruském plynu vysoce závislé. Roční spotřeba tam dosahuje zhruba devíti miliard metrů krychlových a většinu tohoto objemu země dováží plynovodem přes Ukrajinu. Maďarsko ročně vytěží jen asi 1,5 miliardy metrů krychlových plynu.

Maďarsko může také dovážet plyn přes plynovod z Rakouska

Maďarsko má vysokou kapacitu zásobníků, zhruba šest miliard metrů krychlových. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe jsou ale teď plné zhruba z 61 procent, což je nejnižší podíl ze zemí Evropské unie. Ve většině zemí EU jsou nyní zásobníky plné z více než 80 procent.

Analytik Tamás Pletser z finančních ústavu Erste Bank agentuře Reuters řekl, že kapacita zásobníků v Maďarsku je čtvrtá největší v Evropě a může zajistit, že země bude mít dostatek plynu v zimě i v případě přerušení dodávek přes Ukrajinu. Maďarsko může také dovážet plyn přes plynovod z Rakouska.

Podle maďarské tiskové agentury MTI se Orbán setkal s Millerem v Budapešti v pondělí večer. Jednali spolu o dodávkách na zimní sezonu a o projektu plynovodu South Stream.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: čtk, mp

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

14:12 Konvička po teroru v Německu: Situace v EU je příšerná. Islamisté se už otřepali

Po několika letech klidu došlo v Německu v předvánočním čase k dalšímu teroristickému útoku na vánoč…