Moderátor jí nejprve připomněl její nedávný výrok z akce v Knihovně Václava Havla, že kdyby u italských břehů přistálo šest set opuštěných psů, lidé by je okamžitě chtěli zachraňovat a přetahovali by se, kdo si je vezme domů, zatímco podobně bezprizorní lidé je nezajímají. „Já mám dnes v mailu 250 proseb, abychom v úterý při hlasování zachránili psy. Ale nikdy jsem nedostala 250 mailů, abychom zachránili 60 tisíc syrských dětí,“ poznamenala slovenská opoziční poslankyně.
Uprchlická krize podle ní bude mít na naše společnosti nedozírné následky. „Jednoduše – zjistili jsme, že nejsme křesťané,“ řekla k tomu. „Křesťanství bereme jenom jako folklór a občas si zajdeme do kostela, aby nám odpustili naše hříchy.“ Uprchlická krize nám podle poslankyně nastavila zrcadlo, ve kterém nás vidí především děti – ty syrské, i ty naše; a co vidí, to prý opravdu není hezké. Skončila prý iluze o tom, že Češi a Slováci jsou pohostinné národy. „Platí tu zjevně jen jediné – zachránit si jenom svou kůži a vykašlat se na ostatní,“ dodala.
Nedávný rozhovor Magdy Vášáryové s ParlamentnímiListy.cz najdete ZDE
Následky podle Vášáryové budou těžké. V souvislosti s naší společností od ní zaznělo i hodnocení „takzvaně křesťanská“. Lidé ve střední Evropě podle ní ukázali, že jsou za funkci nebo jinou výhodu ochotni se vzdát čehokoliv. „Jsme ochotní kolaborovat, za malou jistotu se vzdáme čehokoliv. Budeme s katolickou církví hajlovat, a za pár let ti samí lidé budou zavírat kláštery a vykládat, jaké je to tmářství. Musíme si uvědomit, že tohoto jsme my ve střední Evropě schopni,“ zakončila svůj výklad herečka.
To bylo zjevně trochu moc i na moderátora, který se nejistě zeptal, zda se skutečně dají složité dějiny střední Evropy takto zjednodušit. Magda Vášáryová však upozornila, že střední Evropa je velmi nebezpečná část světa. „My si myslíme, že jsme pořád jen obětí. Že jsme obětí Bruselu, nebo Spojených států,“ vykládala rozhořčeně. A nyní jsme si udělali téma z odporu vůči kvótám, což podle Vášáryové není důkazem ničeho jiného, než že nejsme schopni kooperovat a hledíme si jen svého.
Pak upřesnila, že se tato hutná kritika týká víceméně všech středoevropanů – Čechů, Slováků, Maďarů, a jestli v Polsku vyhraje Právo a spravedlnost, bude to prý i tam úplně stejné. Na dotaz, proč to podle ní politici dělají, zazněla lapidární odpověď: „Vždyť budou volby. A k nim půjdou všechny ty ustrašené tetky a strejdové. A budou volit ty, kteří jim řeknou: nebojte se, nikoho sem nepustíme, budete v bezpečí a všechno bude tak, jak to tu bylo vždycky,“ poznamenala skepticky.
Moderátor ji připomněl, že uprchlíky odmítá drtivá většina Slováků a zajímalo jej, zda by politici měli jít proti většině národa. „Měli by jít. Aspoň ti, kteří chtějí být jednou pro historii státníky. Vy Češi máte takového státníka, který musel dokonce emigrovat. Masaryka, který se dokázal postavit falešným věcem, nebo té antisemitské kampani. Jsou věci, kterým se musíte postavit, to se nedá nic dělat. Ale ti lidé, kteří se tomu postaví, budou zapsáni v historii jako ti, kdo udělali správnou věc,“ uzavřela s tím, že takových poučení už v naší historii několik máme.
Své vystoupení pak zakončila poděkováním za pozvání. "Slovenská televize mě nepozve," vysvětlila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav