Makedonie včera vyhlásila výjimečný stav. Denně přes hranice s Řeckem přejde přes 1500 uprchlíků, a proto se je Makedonie rozhodla uzavřít a bojovat tak s ilegální imigrací. Učinili tak po zmatcích, které nastaly na přeplněném vlakovém nádraží, odkud uprchlíci jezdili do Srbska. Informuje The Guardian.
reklama
Makedonie vyslala na svoje jižní hranice pořádkové policejní sbory s obrněnými vozy a k nim se přidá i armáda. Makedonské úřady sdělily, že přejezd hranic je stále možný, jen že „sníží počet ilegálních přechodů na minimum“.
Podle agentury Reuters je v současnosti nedaleko hraničního města Gevgelija policejní jednotka, vybavená slzným plynem a obrněnými vozy, která zabránila několika tisícům lidí v průchodu. Ti nyní čekají na území nikoho mezi Řeckem a Makedonií. „Do Makedonie už ne,“ řekl jeden z policistů uprchlíkovi, který se dožadoval vstupu do země.
Do Makedonie proudilo denně přes 1500 lidí. Makedoňané již nemohli dále sledovat rostoucí chaos, kdy se tisíce lidí snažily nasednout na vlaky do Srbska, a podávaly si malé děti otevřenými okénky. Mnozí z těch, kteří se do vlaků dostali, se pokusí ze Srbska překročit hranice do Maďarska, a tedy do Evropské unie.
„Nemůžeme hermeticky uzavřít hranice,“ komentoval mluvčí ministerstva vnitra Ivo Kotevski. Ale „pokusíme se snížit počet ilegálních přechodů hranic na minimum,“ sdělil pro agenturu Reuters. Řekl také, že mezi makedonskou a řeckou policií není žádná spolupráce.
Kotevski také prohlásil, že výjimečný stav byl vyhlášen jak na severních tak jižních hranicích Makedonie a „na pomoc s krizovou situací povolají i armádu“. Mezitím se Maďarsko pokouší uspíšit stavbu 175 kilometrů dlouhé zdi kolem svých hranic se Srbskem.
Makedonie ve středu požádala sousední země o pomoc, aby poslaly vlakové soupravy, které by mohly pojmout velké množství uprchlíků. Na to reagovala agentura OSN na pomoc uprchlíkům (UNHCR), která chce po makedonské vládě, aby vyčlenila zařízení pro potřeby uprchlíků.
Zatím je v Makedonii jen jedno středisko pro uprchlíky, což je místní policejní stanice, která má však kapacitu pouze pro 165 lidí. Místní představitelka UNHCR Alexandra Krausová apelovala na makedonskou vládu, aby poskytla lepší zázemí pro zvládání situace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.