Máme 29 lůžek v Domě sociálních služeb, říká místostarosta

16.01.2013 15:01 | Zprávy

ROZHOVOR O sociálních službách poskytovaných Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 5 jsme hovořili se zástupcem starosty Městské části Praha 5 Petrem Lachnitem. Ten v rozhovoru vysvětluje, co jsou to vlastně ty odlehčovací služby, jak funguje Dům sociálních služeb, kdo ho využívá i kolik to klienta stojí.

Máme 29 lůžek v Domě sociálních služeb, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Důležitou součástí služeb CSOP Prahy 5 jsou odlehčovací služby, co to vlastně v praxi znamená?

Odlehčovací služby jsou určeny klientům CSOP, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku či  zdravotního stavu, o něž je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí a jejich snížená soběstačnost vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.  Těmito osobami jsou také služby využívány v době, kdy jejich rodina nebo pečující osoby nejsou schopny o ně pečovat nebo zajistit odpovídající péči. Odlehčení lze vnímat ze dvou hledisek: osoba pečující je tím, jež potřebuje odlehčit vzhledem k náročnosti poskytování péče druhému člověku; zároveň však může tato služba sloužit zájemci, který již není schopen sám se o sebe postarat v plném rozsahu, nemá nikoho, kdo by mohl potřebnou péči zajistit a ostatní služby mu nevyhovují.  Odlehčení to je tedy především pro osoby pečující, které jsou často s člověkem, který tuto péči vyžaduje téměř nepřetržitě.

V praxi to znamená, že typickým klientem odlehčovacích služeb je senior, který potřebuje ve dne i v noci poskytovat služby, které bezprostředně souvisí s uspokojením jeho základních i vyšších potřeb, jako je pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu  -  stravování, oblékání, pohyb, osobní hygiena, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti a také pomoc s uplatňováním práv a oprávněných zájmů.

Klientům jsou poskytovány služby, související s pomocí při zvládání běžných  úkonů péče o vlastní osobu, osobní hygienou, pomoc při zajištění stravy, pomoc při uplatnění práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí a další formy pomoci, které jsou pro zdravého a soběstačného člověka naprosto běžnými denními úkony.

Kde tyto služby poskytujete?

V Domě sociálních služeb (DSS), registrovaném zařízením pro odlehčovací služby. Jedná se o lůžkové zařízení, které poskytuje svým klientům přechodné pobyty při řešení rodinné a sociální situace klienta. Kapacita zařízení je 29 lůžek a pro klienty jsou připraveny 1 - 3 lůžkové pokoje.

Je tato kapacita dostačující a pro jaké klienty je v CSOP Praha 5 služba určena? Jsou klienti, které přijmout z nějakých důvodů nelze?

DSS je v provozu jedenáct let a po celou dobu jeho fungování se kapacita ukázala jako dostačující. Cílovou skupinou jsou senioři od 65 let věku, kteří potřebují péči druhé osoby při již zmiňovaných úkonech soběstačnosti.

Existují samozřejmě případy, kdy zájemci nemůžeme službu poskytnout. Jedná se především o zájemce, kteří vyžadují zdravotní či zcela individuální přístup k péči (osobní asistence), nebo mají takové omezení hybnosti, jež jim nedovoluje pohyb ani s kompenzační pomůckou (např. chodítko).

Jak dlouho musí klient čekat na lůžko v Domě sociálních služeb a na jak dlouho může být klient umístěn v DSS?

Schvalovací proces před přijetím zájemce je rychlý. Spíše než na naší pružnosti často záleží na samotných zájemcích, jak rychle vyřídí potřebné záležitosti. Klient může být přijat i ve dnech pracovního volna.

Délka pobytu se řídí v první řadě potřebou klienta.

Jak je tato služba hrazena, hradí některé úkony zdravotní pojišťovny?

Dům sociálních služeb je zařízením sociálních služeb a jako takové poskytuje zdravotní péči pouze do určité míry a rozhodně se klient nemůže obrátit na pojišťovnu, aby je uhradila, jsou totiž součástí poskytovaných služeb.

Nepřetržitě je v zařízení přítomna registrovaná zdravotní sestra, která klientům podává léky, provádí běžná měření a pomáhá klientům např. s převazováním ran. Jiné zdravotní služby nemůže zařízení sociálních služeb poskytovat.

Hrazení pobytu se s účinností Zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. změnilo. Pro seniory byl zaveden příspěvek na péči, který získává osoba, která splní zákonné podmínky pro jeho udělení. Tento příspěvek má osoba užívat k „nákupu“ sociálních služeb, s čímž také počítá naše zařízení.

Klient si tedy v DSS hradí ze svého starobního důchodu ubytování a stravu. Cena za ubytování se pohybuje mezi 180,- až 200,- korunami za den a celodenní strava stojí 160,- Kč. Stravu jsme schopni upravovat podle požadavků na racionální stravu, diabetickou dietu a žlučníkovou dietu.

Nedílnou složkou platby je úhrada za poskytované služby. Těmito službami je právě míněna pomoc s úkony soběstačnosti, stanovených vyhláškou 505/2006 Sb. K nim se vztahuje onen příspěvek na péči, který má klientovi pomoci tuto složku zaplatit. V našem zařízení hradí klient 1/30 z příspěvku na den za poskytnuté služby.

Samozřejmě ne všem zájemcům byl již přiznán příspěvek na péči, tudíž se snažíme vyjít vstříc i jim a pak tento klient hradí za služby 120,-Kč denně. Stejnou částku bohužel musí hradit i příjemce 1. stupně příspěvku, který činí 800,- Kč měsíčně, jelikož částka 27,- Kč na den nepokryje náklady na služby pro příjemce 1. stupně příspěvku.

Kolik klientů ročně využije odlehčovací služby?

Údaje v této statistice zahrnují pouze nově přijaté klienty v daném roce, nezahrnuje tudíž klienty, kteří jsou v našem zařízení na přelomu roku. V každém případě od roku 2009 využije Dům sociálních služeb průměrně 50-60 klientů ročně.

Kolik pečovatelek se vlastně stará o vaše klienty? Práce je to velice odpovědná a zároveň nelehká, na co především kladete důraz při výběru pečovatelek?

Standardně jsou ve směně dvě pečovatelky v přímé péči u klientů. Kompletní servis ale počítá se zdravotní sestrou, pracovníky či pracovnicemi v sociálních službách, jež mají na starosti kuchyň, úklid a prádelnu.

Neodmyslitelnou součástí našeho zařízení je i pedagožka volného času, která se stará o plnění oněch vyšších potřeb a využití volného času klientů.

Při výběru pracovníků do týmu domu sociálních služeb se klade důraz především na zkušenosti s péčí o seniory, motivaci, charakter, flexibilitu a empatii uchazeče. Každé zařízení má svá specifika a naučit se je není ta nejobtížnější část této práce. Být ale za každých okolností shovívavý k potřebám a požadavkům seniorů není lehké. Zkrátka jde o práci s lidmi a ta není nikdy z hlediska psychiky jednoduchá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Ing. Hana Naiclerová, MBA byl položen dotaz

Korupce

Co jste jako poslankyně udělala proto, abyste zamezila korupci? Podle mě není voleb, kde by politici omezení korupce neslibovali a výsledek? Ke korupci dochází pořád, a to ve velkém.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Hromadný výbuch roztrhal Hizballáh. Mossad, nebo nehoda? A co auta? Ondřej Neff klade otázku

20:45 Hromadný výbuch roztrhal Hizballáh. Mossad, nebo nehoda? A co auta? Ondřej Neff klade otázku

Výbuchy pagerů zabily v Libanonu bojovníky Hizballáhu a zranily tisíce lidí. Na sociálních sítích ko…