V experimentu, který testoval Janečkovu Demokracii 2.1, by KSČM nezískala ani jeden mandát v žádném kraji. Neuspěly by ani extremistické či populistické strany jako Dělnická strana sociální spravedlnosti a Úsvit přímé demokracie.
Jména s podezřelou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala
Úspěšně by z případných voleb vyšlo hnutí ANO, které by získalo 19 z 28 mandátů. Lídr hnutí Andrej Babiš by se nicméně do sněmovny nedostal kvůli takzvaným minusovým hlasům. Podobně by dopadl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nejlépe by na tom byl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
„Mandáty v zásadě získali lidé, kteří nemají v politice zkaženou reputaci. Naopak jména s podezřelou nebo vyloženě pošramocenou minulostí Demokracie 2.1 tvrdě ztrestala,“ vysvětluje výsledky Karel Janeček.
Experiment prý potvrdil předpoklad, že Demokracie 2.1 zvyšuje šance slušných a schopných lidí na zvolení do Poslanecké sněmovny. Má tedy potenciál zlepšit fungování státu a náladu ve společnosti.
Volič má v Janečkově systému větší vliv na výsledek voleb
„Tohoto účinku se dosahuje nejen díky tomu, že se volí osobnosti, ale i kvůli efektu více hlasů, kdy má informovaný volič při zachování rovnosti hlasů větší vliv na výsledek voleb,“ dodal Janeček.
Agentura provedla průzkum v době sněmovních voleb na reprezentativním vzorku 2500 respondentů. Ti byli požádáni, aby uvedli, jak volili v předčasných volbách a komu dali preferenční hlas. Následně odvolili podle systému Demokracie 2.1.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe