Protikorupční policie zasahovala v Nemocnici Na Homolce. Její bývalý ředitel Vladimír Dbalý měl spolu s dalšími obviněnými připravit nemocnici o více než padesát milionů korun. Vypovídá to snad něco o tom, jak Ministerstvo zdravotnictví dohlíží na své subjekty? O této otázce ve středečních Událostech, komentářích diskutovali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Soňa Marková (KSČM).
Ptejte se Hegera, říká komunistická poslankyně
„Pokud vím, tak Ministerstvo zdravotnictví v této věci policii nepomáhalo. Pokud jsem informován z médií, tak jde o projekt z roku 2011 a o tomto projektu vedení ministerstva nic neví,“ bránil se šéf resortu. Ve vysílání však přislíbil, že bude nemocnici nutit k tomu, aby opustila cestu spolupráce s různými firmami, pakliže se jiné nemocnice bez této spolupráce také obejdou. Ministerstvem byl zadán audit, ale jeho definitivní závěry ještě nejsou jasně dány. Pokud se ukáže, že někde mohlo dojít k trestné činnosti, ministr je ihned připraven obrátit se na policii.
Marková měla za to, že ministerstvo by mělo být informováno o tom, co se děje ve fakultních nemocnicích, neboť je jejich zřizovatelem. „Ale určitě bychom se měli ptát bývalých ministrů. Teď myslím vedení ministra (Leoše) Hegera (TOP 09)," řekla.
Do debaty se zapojila i redaktorka MF Dnes Lenka Petrášová a prohlásila, že obvinění zřejmě nesměřuje přímo k vládním činitelům. Problém je však v tom, že ministerstvo mělo určité indicie o problémech v nemocnici a nekonalo. „Pan ministr tady naznačil, že nemocnici pošle dopis, aby zrušila své dceřiné společnosti, ale jeho předchůdce ve funkci Martin Holcát učinil totéž, ale k ničemu to nevedlo," poznamenala novinářka. Němeček k tomu poznamenal, že nemůže hodnotit kroky svých předchůdců, ale sám bude na Nemocnici Na Homolce důrazně požadovat, aby zrušila svůj systém dceřiných společností, který se ukazuje jako netransparentní.
Stížnost ministra Chovance
Ve vysílání došlo také na odchod ředitelky Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslavy Kunové z funkce. Na péči v nemocnici si stěžoval např. ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který v zařízení podstoupil léčebný zákrok, po němž nastaly komplikace. Ministr Němeček ve vysílání prohlásil, že s Milanem Chovancem sice hovořil, ale jeho stížnost bral toliko jako stížnost řadového pacienta. Ředitelka, která končí, prý rozhodně neodchází kvůli stížnostem kolegy z vlády, ale na vlastní žádost, neboť se cítí unavená.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp