Jaké výstavy byly dle vás v poslední době v Galerii Prádelna nejzajímavější?
Předně bych rád zdůraznil, že galerie je hlavně součástí komunitního centra, tudíž její činnost je s ním úzce provázána a představuje další dílek celistvé mozaiky unikátního komunitně kulturního prostoru Prahy 5.
Loňský rok jsme zakončovali úspěšnou výstavou Miroslava Pangráce ml., v letošním roce se již představilo několik velmi zajímavých autorů, namátkou vzpomínám např. na fotografické výstavy Dalibora Palečka, Alexandra Ivanova nebo expozici velkoformátových fotografií z olympijských her v Soči. Velmi zajímavé a přínosné byly i dva tematické výstavní projekty spojené s doprovodným programem – „Chci vzbudit mrtvou“ o životě pěvkyně Josefíny Duškové a „Příběhy našich sousedů“ zaměřené na Prahu 5. Ještě do prázdnin měli návštěvníci možnost zhlédnout malý průřez z bohaté tvorby známého výtvarníka Vladimíra Hájka, výstava se konala k 20. výročí jeho úmrtí, a v červnu ozdobily prostory Komunitního centra Prádelna fotografie německého dokumentaristy Björna Steinze společně s díly známého hudebníka Mária Biháriho. V tomto případě se navíc jednalo o další výstup spolupráce s Anglo-americkou univerzitou v Praze, jejíž student coby dobrovolník během letního semestru vyučoval seniory z Komunitního centra Prádelna základy anglického jazyka.
Je Galerie Prádelna v provozu i přes léto, nebo zahájí novou výstavní sezonu tradičně až na podzim?
Jelikož přes celé léto funguje Komunitní centrum Prádelna, je samozřejmě možné navštívit i Galerii Prádelna. Navíc se zde nabízí možnost prohlédnout si hned dvě expozice.
Od 8. července zde vystavuje svoje fotografie „sběratel geologických kuriozit“ Ivan Ježek. Jeho snímky, které dokládají, jak je nepříliš rozlehlé území České republiky bohaté na pozoruhodné doklady geologického vývoje Země od nejstarších dob, zachycují pozoruhodné útvary vzniklé během dávných, pro dnešního člověka nepředstavitelně dramatických pohybů a proměn zemské kůry - podmořské sopky, skalní útesy tvarované příbojem moří, která tu před miliony let byla a spoustu dalších jedinečných přírodních krás České republiky.
V suterénu Komunitního centra Prádelna se pak nabízí příležitost prohlédnout si unikátní nástěnnou malbu The See of Strangers vytvořenou umělkyní a psychokartografkou Jessicou Serran, jež mapuje výsledek předchozího projektu The Stranger's Message. V rámci tohoto projektu zapojila další umělkyně, Cristina Maldonado, 40 cizích lidí do vzájemného zasílání SMS zpráv. Po dobu tří týdnů si tak tito lidé denně posílali textové zprávy, a tím – byť na anonymní bázi – sdíleli své životy. Jejich pocity vykresluje právě Jessicy malba. Jessica Serran je kanadská umělkyně s českými kořeny, autorka uznávaného projektu „Atlas české duše“ zachycujícího analogickým způsobem vpády do vnitřních krajin duše, kde se představy o tom, kdo jsme, srážejí s představami o tom, kde jsme, zkoumajícího průsečíky, kde se historie, kultura, státní příslušnost a identita sbíhají v psychice obyvatel. Nástěnná malba The See of Strangers představuje velmi atraktivní a prestižní příspěvek do portfolia Galerie Prádelna a jde o další výsledek spolupráce s Anglo-americkou univerzitou v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava