„Trochu nás to znepokojilo, protože teď bude ve třídě víc žáků a kdoví, jestli to bude stále tak komfortní,“ řekl Českému rozhlasu Rudolf Mareš, který má dceru v první třídě. "Teď je tam 18 žáků a mělo by to stoupnout přibližně na 32 žáků."
Ředitelka jedné z pražských škol, které se k tomuto opatření chystají, se nařčení ze zhoršení výuky brání. „Doufáme, že dokážeme rodičům, že i v této situaci si s tím dokážeme poradit,“ podotkla.
Může to být problémem pro prvňáčky
Psychologové ale před podobnými změnami varují. Zejména prvňáčci totiž mohou ztratit jistotu, kterou v cizím prostředí těžce nabyli. "Může se stát, že se dítě bude cítit velmi ztracené, nebude se orientovat ve vztazích, nebude vědět, co se děje, protože mu to nikdo nevysvětlí. Dostane možná i jinou paní učitelku, protože jedna z učitelek z prvních tříd půjde z kola ven, takže vlastně ztrácí všechny možné jistoty, které se mohly celý rok pracně budovat,“ vysvětlila Václava Masáková z pražské pedagogicko-psychologické poradny.
„Je mi to osobně velice nepříjemné, protože jako matka chápu, že to je situace, která se rodičům nelíbí. Ani mně by se nelíbila," přiznala ředitelka. "Ale bohužel i potom, když uděláme nové velké kolektivy, pořád je to v normě. Samozřejmě s tím, že ve třídě budou děti bezproblémové, pak jsou tam děti nadprůměrně nadané a děti integrované. Paní učitelka nebude mít k sobě žádného asistenta."
Školské odbory jsou kvůli nedostatku peněz ve stávkové pohotovosti. Ministr školství Petr Fiala ovšem řekl, že letos už nic nezmůže. V rozpočtu na příští rok ale bude prý chtít plánovaným škrtům zabránit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par