Faeserová odmítla požadavky zástupců Saska a Braniborska, aby na hranicích s Českem a Polskem byly zavedeny stálé kontroly. Trvá na tom, že předpokladem pro takový krok by bylo závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti a považuje ho za „opatření poslední instance“.
DPA píše, že i policejní odbory (GdP) se k obnovení stálých kontrol na hranicích s Polskem a Českem staví skepticky. Jejich šéf Andreas Rosskopf řekl, že nutné jsou „flexibilní kontroly“, policii se při nich daří odhalovat profesionální pašeráky lidí. Rosskopf vysvětlil, že stálé kontroly na hraničních přechodech se převáděči rychle naučí obcházet.
Německá policie v dubnu podle údajů spolkového ministerstva vnitra zaznamenala nejvíce případů ilegálního překročení hranice ve směru z Polska. Bylo to 2427 případů. Na hranicích s Rakouskem jich evidovala necelých 1300 a na hranici s Českem asi devět stovek.
V pátek ministryně Faeserová přijíždí do Česka. Se svým českým kolegou Vítem Rakušanem bude o aktuální situaci jednat ve společném centru česko-německé policejní a celní spolupráce v Petrovicích-Schwandorfu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.