Jeden ze čtenářů přirovnal současné vojenské angažmá Saúdské Arábie v jemenském konfliktu k bombardování Srbska letouny NATO v 90. letech. Obě vojenské akce totiž byly vedeny bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN.
Seďa vysvětlil, že problém nejen Saúdské Arábie, ale i dalších arabských spojenců spočívá v tom, že se cítí být ohroženi islámskými teroristy a rozšiřováním vlivu bojovníků Islámského státu. „Co se týká Srbska, ano, NATO bombardovalo nejen Bělehrad, ale zejména pozice srbské armády umístěné kolem Sarajeva, kterému hrozilo vyhladovění. Byl jsem jak v Bělehradě, tak v sarajevském muzeu,“ uvedl Seďa s tím, rozumí výhradám čtenáře k politice USA, ty má on prý v řadě případů také. „Ale pochopte, že NATO není USA, ale 28 členských zemí, včetně naší země. A k rozhodnutí o zásahu NATO rozhodují členské země jednomyslně či vůbec,“ dodal Seďa.
Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Uznání Kosova pravicovou českou vládou bylo chybou
Poslanec odpověděl i na otázku čtenáře, který poukázal na to, že Rusku a USA je měřeno jiným metrem. Když prý Rusko udělá totéž, co provedly USA v případě Kosova, tak je to označené jako porušování mezinárodního práva. „Když USA bezdůvodně napadnou Afghánistán, Irák, Libyi, Sýrii, Jugoslávii bez souhlasu RB OSN, tak je to v pořádku, že?“
Seďa odpověděl, že uznání Kosova pravicovou českou vládou bylo chybou. „Irák byl napaden z důvodu porušování lidských práv a na základě rezoluce RB OSN. Podobně i spojenecké zásahy v Libyi či Sýrii. Co se týká Afghánistánu, tak po útoku na Světové obchodní centrum v NY byl poprvé v historii uplatněn na základě požadavku USA čl. 5,“ uvedl Seďa.
Ohledně anexe Krymu Ruskem Seďa uvedl, že tímto krokem Ruská federace porušila mezinárodní smlouvy, a zejména suverenitu Ukrajiny. „Pokud tomuto říkáte obrana, tak se nemůžeme shodnout,“ podotkl poslanec.
Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Ukrajinci si mají o své budoucnosti rozhodnout sami. Bez vlivu Ruska, EU či USA
Další tázající po poslanci chtěl, aby mu napsal, ve které zemi NATO zasahovalo a ve které pak byl nastolen mír. Seďa odmítl, že by někdy mluvil o boji za mír pod vlajkou NATO či USA. „Vždy jsem hovořil o zajištění bezpečnosti naší země, a to právě tím, že jsme členskou zemí Severoatlantické aliance a Evropské unie,“ vysvětlil.
Podle něj je třeba připomenout, že je velmi těžké zajistit mír při teroristických útocích či hybridní válce. „Ten musí zajistit vláda Afghánistánu v případě současného období po misi ISAF,“ podotkl.
Poukázal na to, že Poláci, Litevci, Estonci či Lotyši se po událostech na Krymu a na východní Ukrajině oprávněně bojí, že stejné metody použité vůči Ukrajině, použije Rusko i vůči nim. Jenže Ukrajina na rozdíl od těchto čtyř zemí není součástí NATO, a tudíž v případě útoku ruské armády by zřejmě došlo k aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy. „Což je velké nebezpečí pro udržení míru v Evropě i v naší zemi,“ upozornil poslanec a dodal, že není idealista, aby tvrdil , že EU a Západ nastolí mír mezi oběma národy a přinesou blahobyt pro Ukrajince. „Na druhou stranu považuji za nutné, aby si Ukrajinci rozhodovali o své budoucnosti sami, a to bez vlivu Ruské federace, USA či EU,“ dodal Seďa.
Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Není jiné varianty, jak zabezpečit ochranu naší země, než členství v NATO
Čtenář, který se podepsal jako Kovalčík, se poslance zeptal, zda si myslí, že je pro něj „velká čest sloužit NATO a EU řízeným takovým americkým šílencem“.
Seďa odpověděl, že je hrdý na to, že Česká republika je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance. „Protože není jiné varianty, jak zabezpečit obranu a ochranu naší země a našich obyvatel,“ řekl a upozornil, že USA jsou sice nejsilnější a nejvlivnější člen Aliance, ale rozhoduje se ve sboru. „A opravdu nerozumím tomu, když spojujete EU s „americkým šílencem“, jak tvrdíte. Zájmem českých občanů je zajistit mír a jejich bezpečnost. To je odpovědnost nás politiků,“ dodal.
Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Akce Nočních vlků byla zbytečně zpolitizovaná
Poslanec Seďa reagoval i na otázku „Neměli by si pan Zaorálek a Sobotka hodit mašli, protože nezabránili Nočním vlkům uctít památku padlých rudoarmějců na českých hřbitovech?“
Politik reagoval tím, že se celá záležitost s Nočními vlky zbytečně medializovala a zpolitizovala. „Podle veřejných zdrojů ani pan premiér, ale ani ministr Zaorálek nebyli vehementně proti této akci, pouze upozorňovali, že je to provokace ze strany Putinových příznivců,“ uvedl s tím, že je jen dobře, když si občané připomenou 70. výročí ukončení nejstrašlivější války v dějinách lidstva. „A je mi jedno, zda to budou občané České republiky, Ruské federace či Němci. Co na to řekne či řeklo Německo a USA nevím, a dokonce mne to ani nezajímá,“ dodal.
Celé znění otázky a odpovědi je ZDE
Neznám politika ČSSD, který by si přál válku
Čtenář, který se podepsal jako Zd. Kvapílek, se poslance zeptal, zda on osobně či ČSSD podpoří česko-slovenskou mírovou iniciativu "Společně za mír". „Já osobně a ani ČSSD nemá problém spolupodepsat mírovou iniciativu Společně za mír,“ odpověděl Seďa a odmítl, že by „politici ČSSD bubnovali pro válku“, jak si zmíněný čtenář také myslí. A dodal, že nezná politika v sociální demokracii, který by si přál válku či vojenské řešení jakéhokoliv konfliktu na světě. „Problémem je, že někdy se musí provést i vojenské řešení, které ochrání životy nevinných civilistů. A to pod rezolucí RB OSN,“ dodal.
Celý text otázky a odpovědi je ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam