„Je potřeba veřejnost seznámit s takovými skutečnostmi, aby mohla být přesvědčena o věrohodnosti informací, které jsou nám předávány,“ nechtěl se poslanec Evropského parlamentu pouštět do spekulací, zda skutečně došlo k proniknutí ruských agentů do vrbětického areálu.
Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí muničních skladů důvodně podezřelí ruští agenti GRU, vyhostilo osmnáct pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko angažmá odmítá a v odvetném kroku vyhostilo dvacet zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
Podle Davida bohužel takovým krokům mělo předcházet předložení věrohodných informací ze strany kabinetu. „Důsledky, ke kterým vedla rozhodnutí vlády, jsou velmi vážné a budou mít mnoholeté trvání. Pokud rozhodujeme o tak vážných věcech, je potřeba se odvolávat na věrohodné informace, ty jsme neslyšeli,“ konstatoval.
Prezident Zeman ve svém nedělním projevu ke kauze Vrbětice uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi. Podle ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) v kauze existuje ale jen jedna prokazatelná vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Podle Davida to dokazuje, že pravdivost ani jedné verze není jistá a prezident má opravněné pochyby.
„Já nemám žádný důvod věřit vládě každé slovo. Myslím, že nás musí přesvědčit fakty, a ne tvrzeními. Nejsme tu od toho, abychom věřili všemu, co nám je předkládáno. Bezmezně věřím, že mnoha lidem by se to hodilo, kdyby to tak bylo a lidé věřili všemu, co jim předkládají,“ pokračoval David s tím, že pokud se někdo odvolává na důkazy, které nepředloží, pak je nedůvěra namístě.
Pohledem psychiatra zhodnotil jako nedůvěryhodné samotné vystupování vicepremiéra Hamáčka i premiéra Babiše, když před více než týdnem veřejnosti oznamovali nová zjištění ve vyšetřování bezpečnostních složek ve vrbětické kauze. „Něco řekl pan Hamáček, něco pan premiér, který když mluvil, nevypadal mimochodem úplně přesvědčivě, alespoň jak jsem zvyklý pozorovat lidi, jak se chovají, tak to na mě působilo. Oni si teď musejí stát za tvrzením, že šlo o teroristický útok na naše území, jinak by ztratili tvář a zbytky důvěry, kterou ještě požívají,“ zhodnotil.
Naopak věří vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, který svou plánovanou cestu do Moskvy prezentuje jako „kamufláž“ na Rusy, aby nepojali podezření, co bude následovat, tedy vyhoštění ruských diplomatů. „V tomto případě pokládám za možné, že pan Hamáček mluví pravdu, já si to jinak nedovedu vysvětlit,“ přemítal europoslanec.
Na Rusko bychom se nyní podle Davida měli dívat především z hlediska dlouhodobých ekonomických zájmů. „Jedná se o perspektivní trh, který roste a kde existuje pro mnoho firem spousta příležitostí pro spolupráci. Podstatný je také import, protože importujeme také energetické suroviny, to je pro nás důležité. Pokud ruská strana vztahy nastaví způsobem, který nás znevýhodní, pro řadu firem to bude představovat velké problémy,“ naznačil závěrem, jak nastavit rusko-české vztahy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab