Čulík považuje odpor Čechů proti jakékoliv jinakosti za alarmující, stejně jako dle něj nesmyslný a iracionální strach z islámu. Islamistický extremismus prý totiž nemá nic společného ani s náboženstvím, ani s islámem. Šéfredaktor Britských listů argumentuje, že na světě žijí miliardy muslimů ve zcela pokojných a často silně prosperujících společnostech.
Publicista doufal, že Češi jsou civilizovaný a humánní národ. Jenomže česká společnost se prý v těchto dnech projevuje jako nesnášenlivá, zlá, krutá a rasistická komunita, což Čulík přisuzuje komunistickému režimu, který prý v české společnosti zasel individualismus a uzavřel na dlouhá léta Čechy před vnějším světem.
Pohrdavé výroky o „čmoudech“ a „holých prdelích“, které zaznívají, však nejsou dle něj hodné českého národa. A navíc jsou i neférové, neboť uprchlíci jsou prý často daleko vzdělanější než Češi, kteří na ně rasisticky plivou. „Jak k tomu přijde syrský zubní chirurg, který jako uprchlík skončil v Brně, aby se na něho Češi dívali pohrdavě jen proto, že má tmavší pleť než oni? Masaryk, Komenský, Havlíček a Hus by se obraceli v hrobě,“ je znechucen Čulík.
„Vystoupí na veřejnosti čelní představitelé dnešní české společnosti, aby tento nešťastný dojem korigovali?“ táže se publicista dlouhodobě žijící ve Velké Británii.
Přistěhovalci nejsou na obtíž
Právě proto, že Britské listy dlouhodobě bojují „proti hysterické hrůze z jinakosti a iracionálnímu zkratkovitému myšlení trpělivým předkládáním věcných a racionálních argumentů“, bylo by dle jejich šéfredaktora nasnadě, aby všichni, kdo s tímto tvrzením souhlasí, finančně přispěli na provoz Britských listů. Ty jako nezávislý analytický deník financují sami čtenáři.
Čulík prosbu o finanční příspěvek na provoz Britských listů doplnil ukázkou názorů, které mu zasílají čtenáři. „Ty budeš ty migranty živit, že se jich tak zastáváš? Ne? Tak drž hubu, zmrde...“ adresoval mu Michal Maršík.
Šéfredaktor Britských listů kontruje tím, že přistěhovalci hostitelskou zemi hospodářsky oživují. „Příchod imigrantů do jiné země VŽDYCKY pro tu zemi znamená hospodářské oživení, protože přistěhovalci pracují daleko intenzivněji než místní lidé. Přinášejí také nové nápady a myšlenky. Např. mezi nejbohatšími Brity je celá řada přistěhovalců z třetího světa. V Británii také přistěhovalci působí ve vysoké politice, ku prospěchu země,“ argumentuje Čulík zemí, ve které dlouhodobě žije.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš