O dotaci rozhoduje, jak rychle kliknete myší. Liberecký hejtman vyráží do boje proti ministryni, tak ho pozvali do Interview

13.05.2021 22:15 | Zprávy

Liberecký kraj podal na Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Tvrdí, že o miliardových dotacích se minulý týden rozhodovalo „rychlostí kliknutí počítačovou myší“. Podle hejtmana tohoto kraje Martina Půty (SLK) se tak neděje poprvé. Podle jeho slov byly dokonce použity softwarové roboty. V pořadu Interview ČT24 uvedl, že nebylo ani možné podání prvních žádostí časově seřadit tak, jak resort pro místní rozvoj učinil.

O dotaci rozhoduje, jak rychle kliknete myší. Liberecký hejtman vyráží do boje proti ministryni, tak ho pozvali do Interview
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. „Rychlost ohledně přihlášení projektu byla v podstatě jediné měřitelné kritérium, které bude řadit žádosti za sebou,“ připomínal proces úvodem hejtman Martin Půta.

Podrobně popsal, jak tento systém funguje. „Všechna další kritéria jsou v kolonce ‚buď, anebo‘. Buď doložíte, že jste zdravotnické zařízení, doložíte výpis z obchodního rejstříku. Nebo v případě, že žádáte o financování přístroje, doložíte, že jej schválila přístrojová komise resortu zdravotnictví,“ přiblížil, že žádost čítá další dvě desítky podobných bodů, které je třeba splňovat.

Pokud se všechny tyto podmínky žádosti splní, pak podle něj prioritně rozhoduje zmíněná rychlost jejich přihlášení. „Poté žádosti, které vyhoví těmto všem kritériím, budou seřazeny právě podle rychlosti. Podle dostupných zdrojů bylo 7,9 miliardy vyčerpáno za 1,7 vteřiny,“ zmínil, že uspěl tedy pouze ten, kdo „rychle klikl“.

Ministerstvo pro místní rozvoj jednoznačně tvrdí, že nikdo zatím nemůže vědět, zda uspěl, nebo neuspěl, jelikož se projekty zatím pouze seřadily do pořadí, ve kterém přišly.

Sám Půta připustil, že si nejsou nyní jistí tím, že by se svou žádostí neuspěli, jde podle něj především o princip: „Tento princip je jednoduchý: o tom, kdo dostane evropské dotace na posílení zdravotnictví, nemůže rozhodovat klikání,“ uvedl s tím, že rozhoduje rychlost, protože ve výzvě je jasně uvedeno, že věcně se projekty nehodnotí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

13:16 Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetli předseda STAN, ministr vnitra V…