OKD, Altner, Chovancova cenzura, boj s Putinem a Trumpem, to je ta levice, pane Sobotko? Zdeněk Zbořil ostře zahajuje sjezd ČSSD

06.03.2017 4:32 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tentokrát asi Bohuslav Sobotka svůj poslední sjezd přežije. Bude se totiž odehrávat pod heslem z Wolkerovy Balady o očích topičových: ‚Sběhli se soudruzi přestrašení celí!‘,“ popisuje politolog Zdeněk Zbořil ve svém pravidelném Rozjezdu. Tentokrát analyzuje pozici předsedy ČSSD, premiéra Bohuslava Sobotky nejen v kontextu nadcházejícího sjezdu, komentuje změny na klíčových pozicích, situaci sociální demokracie a zároveň předpokládá: „Pokusu o vytvoření ‚obrozené Národní fronty všech demokratických sil proti Babišovi‘ dochází dech, a ačkoli se v ČR snaží snad všichni trochu známější političtí komentátoři udržovat tuto strategii alespoň ve stadiu klinické smrti, zdá se, že okamžik jejího odpojení od životodárných zdrojů se blíží.“

OKD, Altner, Chovancova cenzura, boj s Putinem a Trumpem, to je ta levice, pane Sobotko? Zdeněk Zbořil ostře zahajuje sjezd ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Jaký je Bohuslav Sobotka premiér? Politolog Zdeněk Zbořil potvrdil svůj zkušený nadhled: „Samozřejmě že si Bohuslav Sobotka dopřál také luxusu státnických a stranických chyb a omylů a jeho kritici mu je dnes a denně umějí vyčítat lépe než my. Ale myslím si, že se nesluší mu je v předsjezdové vzrušené stranické atmosféře připomínat.“ Nepochybnou zásluhou Bohuslava Sobotky je podle Zbořila skutečnost, že udržel a zřejmě udrží rozhádanou koaliční vládu do konce jejího termínu pohromadě. „Když víme, že od roku 1993 jsme měli, pokud se nemýlím, 11 vlád + 2 úřednické, a jen dvěma, včetně té menšinové, se podařilo dosloužit. Ostatní se rozkládali silami členů koaličních stran, jistě k radosti českého politického zákulisí: Klaus, Zeman, Sobotka jsou jediní tři premiéři, kteří vydrželi ve svých úřadech, i když často za cenu různých ústupků a také za podivného vztahu mezi prezidentem a vládou, ať už byl prezidentem a premiérem kdokoli.“ A připomíná i tuto situaci: „Sobotkovým úspěchem bylo jistě také to, že ČSSD udržel pohromadě po neúspěšných volbách do krajských zastupitelstev a že ‚ustál‘, jak se u nás nepěkně říká, osobní animozity a neurvalé boje o moc ‚ve straně a státu‘.“

Sociálnost, socialismus, prodej OKD, neplacení dluhu panu Altnerovi...

V ČSSD podle premiéra nejsou různé názorové proudy. „Nemyslím si, že jsou ve straně názorové proudy. Já si myslím, že ve straně jsou spíš různí lidé, kteří mají různé ambice a občas se střetávají s ambicemi jinými. Soc. dem. je velmi silně sjednocená za tím, co prosazuji: abychom byli silně levostředově vymezená politická strana,“ uvedl Sobotka v rozhovoru pro Právo. „Jsem spíše kritický vůči panu Sobotkovi, ale musím s ním souhlasit, že v ČSSD ‚nejsou různé názorové proudy‘. A pokud jsou, jsou to jen malé vlnky, které vznikají za pomoci generačních ‚starých struktur‘ v ČSSD. Možná ale tím oba myslíme něco jiného,“ komentuje vyjádření premiéra Zbořil. „Já v ČSSD postrádám nějaký názor, který by jí získal pomalu odcházející členy a voliče a pomohl vysvětlit olbřímí skandály, které stranu v poslední době provázejí,“ dodal. 
Politolog se také zamýšlí nad tím, co znamená být „levo-středově vymezená strana“ a co si vlastně v soc. dem. představují pod pojmem „levice“. „Sociálnost, socialismus nebo prodej OKD, neplacení dluhu panu dr. Altnerovi, který sociálnědemokratickou levicovost dokonce už ani nepřežil? Nebo snad ‚reformu PČR‘ a vytvoření Centra proti terorismu a hybridním válkám? A jak to je s tím nadáváním nejdříve Vladimiru Putinovi, dnes pro změnu americkému prezidentovi, zvyšováním rozpočtu NATO  a s podobnými ‚levo-středovými‘ nápady?“ pokládá řečnickou otázku.

Zbořil připomíná i historické souvislosti: „ČSSD se zrodila ze ‚starých‘ a zahraničních sociálních demokratů – pamětníků, komunistů postižených lety 1968–1969 a následujícími perzekucemi, některých členů předlistopadových NF národních socialistů a těch, kteří po listopadu 1989 potřebovali nastoupit do nějakého vlaku, který by je někam dovezl. A potom museli přežít dvou- až třígenerační změnu.To by snad bylo nad síly zakladatele Ladislava Budečského Zápotockého, nebo dokonce samotného Karla Marxe. K nim se strana ovšem dnes už nehlásí.“

Podzimní volební neúspěch ČSSD nebude tak velký, jak se předpokládá

V části Brna, ale hlavně sociální demokraté na jihu Čech, nechtějí, aby Sobotka setrval na své pozici. Přesto se dá téměř s jistotou očekávat, že post předsedy ČSSD na březnovém sjezdu obhájí. „Tentokrát asi Bohuslav Sobotka svůj poslední sjezd přežije. Bude se totiž odehrávat pod heslem z Wolkrovy Balady o očích topičových: ‚Sběhli se soudruzi přestrašení celí!‘ Nebo jak říkal jiný soudruh: Buď budeme držet pohromadě, nebo...!“ reaguje Zbořil. „I když jejich podzimní volební neúspěch nebude tak velký, jak dnes mnozí kritici ČSSD předpokládají, k výměně předsedy strany může dojít. Pánové Tejc a Zimola patří jistě k těm populárnějším a nejschopnějším politikům ČSSD, ale strach z možných změn stranické politiky leká už od krajských voleb většinu stranických kádrů víc, než je třeba. Možná že je to i obava z dalšího ‚budování strany‘ zdola i shora, tentokrát snad už popáté. A nikdo neví, jaké bude po volbách politické klima,“ doplňuje.

A měl by doktor Zbořil pár slov přímo pro delegáty sjezdu ČSSD? „To je zajímavý nápad, ale musím se přiznat, že tolik fantazie, navíc směřující k nějakému optimismu, nemám. Já bych se v prostředí, kdy se v jednom sjezdovém sále sejdou lidé tolika různých názorů, a zejména zájmů, nedokázal orientovat. ČSSD se přímo nebo nepřímo podílela na mnoha vládních programech a agendách, že už dávno zapomíná na svou přiměřenou politickou odpovědnost. Ale hlavně, sebevědomí některých jejích reprezentantů je už tak velké, že by mne překvapilo, kdyby byli ochotni někomu, kdo s nimi není spojen jejich historickou odpovědností, naslouchat,“ zamýšlí se Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …