Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení

12.05.2021 15:42 | Zprávy

Čínský vliv se stále více dostává do Maďarska, kde univerzity produkují čínské agenty. S takovým zjištěním přišel maďarský investigativní server. Není to přitom tak dávno, co Orbán přivítal Dalajlámu. Maďarsko například vetovalo některé protičínské rezoluce. „Buďme upřímní, všechna prohlášení EU jsou vtip. Jsou to morální prohlášení a Číňané vědí, že nemají žádné důsledky,“ myslí si vysoce postavený úředník z maďarského ministerstva zahraničí.

Orbánův „Kroupa“. Čínští agenti v Maďarsku, zní odhalení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Maďarský server Direkt36.hu zveřejnil rozsáhlý popis toho, jak Čína zvyšuje svůj vliv v Maďarsku. Článek začíná připomínkou toho, jak do země v červnu roku 2011 přijel čínský premiér Wen Ťia-pao. Poté, co přední muž čínského režimu vystoupil z letadla a nasedl do limuzíny, tak se zničehonic přerušilo vysílání rádia Klasszik, kde v tu dobu byla vysílána klasická evropská hudba a stanice začala vysílat typickou čínskou hudbu a projev, který musela stanice odříkat.

„Poslali připravený záznam o historii Číny a velikosti čínsko-maďarských vztahů,“ pověděl editor rozhlasové stanice. Museli to odvysílat, i když nechtěli a to z toho důvodu, že rádio Klasszik bylo finančně závislé na Čínském státním rádiu, které poslalo maďarské stanici jen pár hodin před návštěvou státníka instrukce, co má vysílat.

Celý článek ZDE

Touto vzpomínkou začíná shrnutí toho, jak se Maďarsko stále více otevíralo Číně. Strana Viktora Orbána Fidesz byla po dlouhou dobu protičínská, podporovala Tibet a dokonce přivítala Dalajlámu. V roce 2009 ovšem pro Maďarsko znamenal bod zvratu. Orbán v prosinci toho roku navštívil Peking, kde pověděl: „Místo Maďarska na mapě světa je jasné, jsme členy NATO a Evropské unie. To znamená, že neseme západní vlajku, ale ve světové ekonomice dnes vane východní vítr. Naše plachty se podle toho musí otočit.“ Podle jednoho ze zdrojů, který se podílel na organizaci této cesty, Orbánovi čínští partneři předvedli „mistrovskou lekci reálpolitiky", když překonali předchozí protičínskou rétoriku Fideszu, píše se na serveru.

Na cestě do Pekingu měl Orbán na palubě maďarské podnikatele a cílem cesty bylo obnovit vztahy s Čínou. Kromě toho se chtěl v Číně snažit o snížení závislosti na západních trzích, což byla reakce na finanční a hospodářskou krizi z let 2008 a 2009. Je nutno podotknout, že Orbán byl až do roku 2009 v opozici a premiérem se stal právě v roce 2010.

Ačkoliv čínský premiér po návštěvě Budapešti v roce 2011 oznámil, že Maďarsko obdrží velké investice a dlouhodobé půjčky, nedošlo k tomu. K čemu ovšem mělo dojít, tak to k navýšení čínské zpravodajské a špionážní činnosti v Maďarsku. Došlo například k zadržení domnělých čínských agentů v Budapešti, které ze špionáže obvinila Amerika. Agenti byli zadrženi a předáni do Washingtonu, kde byli nakonec odsouzeni k dvěma letům vězení. Čínskou stranu to rozlítilo a téměř ze dne na den byly maďarsko-čínské vztahy zničeny. Nebyly však poškozeny dlouhodobě, neboť byly vyřízeny zkušenými diplomaty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…