Osm primátorských kandidátů s Moravcem: Polámaná hlava Krnáčové, Hudečkovo utajené PR a nepolitický podnikatel z ODS

08.10.2014 22:47 | Zprávy

Chtějí bojovat o hlasy voličů a řídit hlavní město Prahu. Řeč je o osmičce lídrů kandidátek, kteří mají podle průzkumu předvolebního potenciálu nejvyšší možnost zasednout v zastupitelstvu města a řídit ho. Na jedné straně názorového spektra stála Marta Semelová (KSČM) a na straně druhé lídr Svobodných Jiří Payne. Ten v pořadu přišel s nejednou nekonvenční myšlenkou. Došlo i na ostrou slovní přestřelku mezi Adrianou Krnáčovou (ANO) a Jakubem Michálkem od Pirátů.

Osm primátorských kandidátů s Moravcem: Polámaná hlava Krnáčové, Hudečkovo utajené PR a nepolitický podnikatel z ODS
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Václav Moravec

Za Trojkoalici se diskuzního pořadu, který odvysílala Česká televize, účastnil Petr Štěpánek, Miloslav Ludvík za ČSSD byl druhým diskutujícím, třetím byl Jiří Payne (Svobodní) a první čtveřici uzavřela Marta Semelová. Ve druhé polovině se do slovního souboje zapojili stávající primátor Tomáš Hudeček (TOP 09), jeho předchůdce Bohuslav Svoboda (ODS), Adriana Krnáčová za ANO a Jakub Michálek (Piráti).

Byty nejen pro bezdomovce

Prvním tématem se pro čtveřici lídrů stalo bezdomovectví. Nejeden politik slibuje, že se s bezdomovci v ulicích hlavního města vypořádá. „My konzultujeme tento problém s našimi kolegy ze zahraničního velkoměsta a tam se ukazuje, že klíčové je vyřešit otázku bydlení,“ prohlásil hned v úvodu Štěpánek. Praha má koncepci řešení tohoto problému a i podle Semelové je v něm řada dobrých bodů, ale je na ně třeba najít peníze.

To Ludvík z ČSSD byl mnohem ostřejší. „Tato koncepce nefunguje. My máme připravenou vlastní koncepci, která pomůže asi třem tisícům lidem,“ přislíbil. Pak si však vzal slovo Payne. „Já mám velké pochybnosti o tom, že jde tuto otázku vyřešit politicky. Myslím si, že tu mohou být mnohem úspěšnější neziskové organizace, církve a jiné,“ podotkl. Svobodní v programu nemají podrobnější plán na řešení bezdomovectví, ale podle možného primátora za tuto stranu to není nezbytně třeba. „Politici mohou dělat jen to, co patří do politické sféry. Já nemohu dát motivaci někomu, aby se zvednul a šel pracovat,“ zopakoval lídr Svobodných.

Štěpánek to ale viděl zcela jinak. Podle jeho názoru je třeba podporovat terénní pracovníky, kteří budou bezdomovcům pomáhat tam, kde bude třeba. Druhou stranou mince je bytová politika. „Musíme stavět byty,“ zdůraznil lídr Trojkoalice, tedy zelených, KDU-ČSL a STAN. Její program slibuje stavět z městských peněz pět set bytů za rok.

Lídr ČSSD Miloslav Ludvík by rád byl ještě štědřejší. „Musíme tlačit také na developery. My říkáme fajn, ale část prostor ve svých projektech budete muset vyčlenit pro potřeby hlavního města Prahy,“ popsal svou představu. A tím se opět znelíbil lídrovi Svobodných. „Já jsem ale proti tomu, aby někdo vyvlastňoval byty developerům,“ vzepřel se tomuto nápadu. A pokud by Praha stavěla byty z městských peněz, prý by to jen rozšířilo korupční prostor.

Semelová kontrovala, že je na prvním místě třeba řešit prevenci. V Praze je již dnes řada volných bytů, na které ovšem nikdo nemá. „Do toho je třeba zapřáhnout developery, aby určité procento bytů šlo obcím pro tyto účely,“ prohlásila Semelová s tím, že město nemá sloužit developerům, ale svým občanům.

Ostatní kraje by měly pomoct Praze, říká lídr ČSSD

Ludvík, který je ředitelem motolské nemocnice, v programu navíc slibuje vytvořit pracovní místa pro bezdomovce s denní výplatou. V Motole již prý takových lidí zaměstnávají dvacet. „Do Prahy se stahují lidé z celé republiky a tak si myslím, že by Praze měly pomáhat i ostatní kraje,“ dodal k problému lídr sociální demokracie.

Štěpánek k tomu dodal, že je v rámci prevence třeba bojovat i s jevy, které k bezdomovectví vedou, jako jsou hazard, lichva, drogy a tak podobně. Tomu by mohl pomoci i nárůst počtu strážníků v ulicích, kterých v tuto chvíli Praha má něco přes dva tisíce. Podle Štěpánka je třeba policisty dostat z aut na chodníky. „Kdo někdy jel autem v dešti, tak tuší, co ten strážník z auta asi vidí. Takže je třeba je dostat do ulic, protože jako pěší toho vidí mnohem víc,“ podotkl Štěpánek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

10:14 Kam se nacpal Ondřej Vetchý komunistovi? Už je mi protivnej, vzkazuje Jan Schneider

Analytik a signatář Charty 77 Jan Schneider se vysmál herci Ondřeji Vetchému a naznačil, kam přesně …