Paní Nagyové ani šperky krásu nepřinesou, řekl nám znechucený Babišův poslanec

26.02.2014 19:59 | Zprávy

Etický kodex Úřadu vlády asi nezajímal bývalou šéfku Nečasova kabinetu Janu Nagyovou a ve své funkci přijímala luxusní dary, jejichž hodnotu nalezených u ní v bytě vyčíslila policie na deset milionů. Expert na státní správu Oldřich Kužílek ale přesto považuje etický kodex za mimořádně potřebný, i když nezabrání výskytu jedinců s osobní chrochtavostí. Zároveň míní, že ze služeb státu má být okamžitě propuštěn každý, kdo nosí komukoli ve státní správě luxusní dárky.

Paní Nagyové ani šperky krásu nepřinesou, řekl nám znechucený Babišův poslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Z informací, které unikají na veřejnost o bývalé šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové, vyplývá, že se ve své funkci nespokojovala jen s přemrštěnými odměnami k základnímu platu, ale že si přišla i na nevšední dárky, o čemž svědčí šperky v hodnotě deseti milionů korun, které při jejím zadržení objevila policie u ní doma.

Bývalou pravou ruku a dnes už manželku Petra Nečase si ale nepředcházeli jen lidé z privátní sféry, ale i šéfové státních firem. Deník MF Dnes napsal, že protimafiánský útvar ÚOOZ pracuje s podezřením, že Nagyovou obdarovával i ředitel polostátního energetického gigantu ČEZ Daniel Beneš. Ten to nepopřel, ale odmítl sdělit, o jaké dárky šlo. To čerstvě odvolaný ředitel Státního pozemkového fondu Petr Šťovíček přiznal, že Nagyové přinesl jako pozornost „hloupou kabelku“ za patnáct tisíc.

Žalobce má podezření, že mohlo jít o dárky za vyřízení nějakých záležitostí

Vyšetřovatelé zjišťují, jaký měli dárci motiv. Už koncem minulého roku vyslovil vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan podezření, že Nagyová „vyžadovala dárky či jinou formu odměny za vyřízení záležitostí ve prospěch jiných osob“. V etickém kodexu Úřadu vlády, který platí od roku 2001 a Nečasova vláda ho ještě zpřísnila, se píše, že „zaměstnanec nevyžaduje ani nepřijímá dary, úsluhy, laskavosti ani žádná jiná zvýhodnění, která by mohla ovlivnit rozhodování a narušit profesionální přístup“.

Podle odborníka na státní správu Oldřicha Kužílka jsou ve světě v etických kodexech a formulací střetu zájmů, které se týkají dárků, dvě koncepce. „První je nulová tolerance a ta druhá vychází z toho, že se určí nějaká částka v té zemi přiměřená, která se snaží vyjádřit to, že za tu cenu by prakticky nemělo být nic, co by mohlo mít povahu nějakého ovlivnění,“ říká pro ParlamentníListy.cz Oldřich Kužílek s tím, že ale psychologie funguje tak, že to ovlivnění nastává vlastně pokaždé, i když jde o úplnou drobnůstku.

Při jednání státního úředníka nemá co dělat ovlivňování ani propisovačkou

Připomíná, že v minulém volebním období byl ve sněmovně vypracován do pokročilé fáze etický kodex poslance, k jehož přijetí ale nedošlo, a v něm se počítalo s limitem dvou tisíc. „Česká republika by měla v tuhle dobu, kdy korupce a klientelismus jsou nesmírně silně přítomné a narušují zcela prokazatelně činnost veřejné správy, mít nulovou toleranci. Mělo by se to brát tak, že když někdo jedná za veřejnou správu, tak tam vůbec nemá co dělat jakékoli i jen psychologické ovlivňování formou květin či propisovačky,“ tvrdí Oldřich Kužílek.

S námitkou, že etický kodex na Úřadu vlády byl v éře Nagyové ještě zpřísněn a jejímu obdarovávání nijak nezabránil, je hned hotov. „Žádný právní předpis, ať už obecně závazný, nebo jen pracovně-právní, jako je etický kodex, nemůže řešit realitu. To bychom mohli říct, že trestní zákoník v paragrafu o vraždě je na nic, protože někde běhá pět vrahů, které policie ještě nenašla. Jakýkoli předpis, pokud se nevymáhá, nekontroluje, jestli je dodržován, což je tenhleten případ, tak je samozřejmě v té věci neúčinný,“ vysvětluje expert na státní správu.

Recept není, ale Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly

O tom, jak eliminovat praxi, kdy si státní úředník z přijímání dárků udělá živnost, by měli popřemýšlet především zákonodárci. „Paní Nagyové by ani další šperky krásu nepřinesly. Morálka lidí je na bodu mrazu a nemám jednoznačný recept, jak ji mezi lidi znovu dostat. A to jako lékař bych takový recept rád vystavil,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz poslanec za hnutí ANO Milan Brázdil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

15:20 Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

Šéf hnutí Přísaha senátor Robert Šlachta vyráží do Paříže. Na setkání Patriotů, kteří se prezentují …