Petr Gazdík o kvótách: Když se v Bruselu dohodly, musíme je respektovat. Já si uprchlíka klidně domů vezmu, jsem křesťan

27.09.2015 8:10 | Zprávy

Rozhodnutí o povinných kvótách na uprchlíky je hloupé, ale EU dělá konečně aspoň něco. Těmito slovy shrnuje úřadující předseda STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík uprchlickou krizi v rozhovoru pro Lidové noviny. Ať je hloupé či ne, vláda musí dohodu z Bruselu respektovat, protože jde o dohodu celého společenství. Prozradil také, že by si domů vzal uprchlíka, protože považuje za svou křesťanskou povinnost pomoci bližnímu.

Petr Gazdík o kvótách: Když se v Bruselu dohodly, musíme je respektovat. Já si uprchlíka klidně domů vezmu, jsem křesťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Petr Gazdík (STAN) souhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) v tom, že nemá smysl bránit se proti kvótám na uprchlíky soudní cestu. Dobrovolně jsme členy jednoho společenství, které většinou hlasů přijalo určité rozhodnutí. Je tudíž závazné i pro nás.

„To ovšem nic nemění na tom, že povinné kvóty jsou nesmysl, který nic neřeší. Nadto nejsou vůbec upřesněné praktické věci, jakým mechanismem například udržíme uprchlíky na našem území. A ďábel se vždy skrývá v detailu, který ale v této chvíli není znám. To rozhodnutí je hloupé a já věřím, že když se Evropa konečně rozhoupala alespoň k nějakému kroku, tak se konečně začne věnovat řešení podstaty problému. Tedy především, jak ochránit schengenskou hranici,„ konstatuje Gazdík.

V poslední době jsme se podle jeho názoru bohužel opakovaně přesvědčili, že EU příliš krize nezvládá. Ukázalo se to na Ukrajině i v Řecku a teď i při uprchlické krizi.

Obratem ovšem prohlašuje, že by si domů klidně vzal uprchlíka, protože chápe, co je jeho křesťanská povinnost v pomoci bližnímu. Udělal by to i navzdory tomu, že si doma v hospodě vyslechl leccos. Především díky propagandě Islámského státu si i Češi, Moravané a Slezané často myslí, že se je uprchlíci chystají postřílet.

Chybují jak česká média, tak politici, když lidem nevysvětlují, že to není pravda. Drtivá většina uprchlíků prchá před válkou a z uprchlických táborů, kde prožili více než rok a nevidí tam perspektivu dalšího života. Média by proto měla přinést příběhy konkrétních lidí, aby si i čeští občané uměli lépe představit, o co především v uprchlické krizi jde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…