Petra Procházková: Příměří na Ukrajině zklidnilo situaci. V lidových pseudorepublikách nic nefunguje, lidé tam nemají co jíst

16.02.2015 11:26 | Zprávy

Civilisté, kteří žijí na východě Ukrajiny, často nepodporují ani jednu z válčících stran, uvedla dnes ve vysílání České televize novinářka Petra Procházková. Přiznala, že příměří, které v oblasti Donbasu platí od neděle, přineslo zklidnění situace.

Petra Procházková: Příměří na Ukrajině zklidnilo situaci. V lidových pseudorepublikách nic nefunguje, lidé tam nemají co jíst
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Podle Procházkové nicméně stále dochází k porušování příměří, častěji se tak ale děje ze strany separatistů. Nedá se prý ale říct, že by ukrajinská strana byla v jeho dodržování stoprocentně jednotná.

Sobotka: Vývoj na Ukrajině jde správným směrem

Následně televize rozhovor se zkušenou žurnalistkou přerušila, aby divákům zprostředkovala předání humanitární pomoci, kterou česká vláda posílá na východní Ukrajinu. Premiér Bohuslav Sobotka při té příležitosti ocenil, že se podařilo zastavit střelbu. Situaci, která na Donbasu nastala, označil za zamrzlý konflikt. Ten je prý ale rozhodně lepší, než to, co se odehrávalo v posledních týdnech. „Domnívám se, že vývoj na Ukrajině jde správným směrem,“ dodal Sobotka.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že ČR spolu se Švédskem a Polskem toho ohledně humanitární pomoci pro Ukrajinu dělá nejvíc.

Humanitární pomoc podle něj obsahuje přikrývky, spací pytle, střešní krytinu, balíčky na ošetření spálenin. Český humanitární konvoj má dorazit do Kyjeva zítra večer.

Krajané z Ukrajiny přiletí v první polovině března

Zaorálek také připomněl, že v jihoukrajinské Oděse byl udělen trvalý pobyt 180 krajanům z východní Ukrajiny. „V zařízeních Ministerstva vnitra dostanou ubytování na první měsíce, dostanou jednorázovou finanční výpomoc,“ konstatoval ministr s tím, že první krajané by do naší země měli přiletět v prvních čtrnácti dnech března.

Připomněl také, že od roku 2014 poskytla ČR Ukrajině humanitární pomoc ve výši více než 100 milionů korun.

Chybný premiérův odhad?

Sobotka uvedl, že česká vláda chce situaci na Ukrajině nadále mapovat a koordinovat humanitární pomoc s dalšími evropskými zeměmi. Humanitární pomoc je financována z vládní rozpočtové rezervy. „Své domovy na východní Ukrajině musely opustit desítky tisíc lidí,“ poznamenal Sobotka.

Tento premiérův výrok následně v televizi opravila Procházková, podle níž na východní Ukrajině ze svých domovů neodešly desetitisíce, ale milion lidí.

S tím, co obsahuje česká humanitární pomoc, souhlasila. Podotkla ale, že jde o pouhou „kapičku v moři“ a že by pomáhat měly i ostatní evropské státy. „Zdá se mi, že na východní Ukrajině jsem kromě Člověka v tísni jinou humanitární organizaci neviděla,“ posteskla si a poukázala na to, že v některých částech východní Ukrajiny už lidem chybí i jídlo. „V Luhansku už někteří lidé neměli co jíst, nemají si to za co koupit. V pseudorepublikách nic nefunguje,“ upozornila na situaci v tzv. Doněcké lidové a Luhanské lidové republice.

Velkým problémem jsou prý i léky a nedostatek zdravotního personálu.


 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

18:40 Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

Reakce na covidovou pandemii byla koordinována prostřednictvím zpravodajských a vojenských aliancí, …