Plynu je dost, klidně bychom zvládli zásobovat i Slovensko, ujišťoval v ČT ministerský úředník

20.05.2014 10:01 | Zprávy

Hrozí opravdu, že nám Rusko „zavře kohoutky“ a budeme muset řešit nedostatek plynu? A co bychom v takových situacích mohli dělat? Do studia České televize přišel na tyto zásadní otázky odpovídat Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství a kapalných paliv na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Plynu je dost, klidně bychom zvládli zásobovat i Slovensko, ujišťoval v ČT ministerský úředník
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Ten předně uvedl, že v současnosti máme naplněné plynové zásobníky pro krizové situace, jejichž kapacita byla navýšena po „plynové krizi“ v lednu 2009. Navíc prý nejsme závislí výhradně na plynu z těchto zásobníků, ale máme jej diverzifikovaný do více zdrojů.

„Pokud by nastala situace srovnatelná s lednem 2009, tak by žádný ze zákazníků nebyl ohrožen,“ uvedl s vysvětlením, že situace takřka jistě bude mít naopak výrazně mírnější průběh, neboť je po topné sezóně a spotřeba plynu je v těchto týdnech a měsících minimální. Navíc se prý na případné krizové situaci připravujeme průběžně již od roku 2009, takže není důvod k žádným mimořádným opatřením.

Navíc Zaplatílek upozornil, že Rusko dnes v žádném případě nemluví o tom, že by nás úplně odstřihlo od dodávek plynu. „Ruský prezident neřekl vůbec nic o tranzitu do Evropy, mluvil pouze o dodávkách pro Ukrajinu,“ upozornil. Pak objasnil, že z Ruska existuje do Evropy několik přívodů plynu i mimo Ukrajinu. Kromě známého plynovodu North stream je to též Jamal Evropa, vedoucí přes Bělorusko.

Navíc existují i další zdroje, z nichž Česká republika plyn zajišťuje. Z Ruska prý odebíráme pouhých 63 až 64 procent plynu, zbytek je nakupován na surovinových burzách. Kromě toho má společnost RWE uzavřenou smlouvu s norskými dodavateli, která sice nyní pokrývá pouze minimální část našich potřeb, ale je v ní zakotvena možnost okamžitého navýšení dodávek.

Pouze v případě, že by krize přetrvávala až do zimních měsíců se prý dá hypoteticky uvažovat o tom, že by nedostatek nabyl tak významného rozsahu, že by to vedlo k navýšení cen. V současnosti je na tom prý Česká republika tak dobře, že by nad rámec svých potřeb klidně mohla nabídnout výpomoc i zemím, které svou plynovou soběstačnost nemají zajištěnou tak dobře- například Slovensku nebo Maďarsku. „Dnes bychom byli schopni z našich zásob kromě nás plně zásobovat i Slovensko,“ uvedl Zaplatílek s tím, že podle ujištění z Bratislavy ovšem nic takového není třeba. 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…