Po Rusku pryč i ze Sýrie? Ale z jiných důvodů. Člověk v tísni zveřejnil výzvu, jde o OSN

27.12.2019 18:20 | Zprávy

Humanitární organizace Člověk v tísni vydala stanovisko k situaci v syrské provincii Idlib, v níž působí. Nyní totiž hrozí, že by tomu tak nemuselo být i nadále, jelikož se členové Rady bezpečnosti OSN v minulých dnech nedokázali dohodnout na prodloužení mechanismů tamní přeshraniční pomoci. Člověk v tísni vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby do 10. ledna, kdy usnesení o poskytování pomoci vyprší, došlo k jeho obnovení. Situace v provincii Idlib se zhoršila s obnovením bojů mezi syrskou vládou podpořenou Ruskem, a povstalci, kteří tuto část severozápadní Sýrie ovládají, s islamistickými radikály.

Po Rusku pryč i ze Sýrie? Ale z jiných důvodů. Člověk v tísni zveřejnil výzvu, jde o OSN
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

„Členové Rady bezpečnosti OSN se v minulých dnech nedokázali dohodnout na prodloužení mechanismů přeshraniční pomoci. Uvedli tak v ohrožení životy milionů lidí v Sýrii, kteří jsou na humanitární pomoc sousedních zemí odkázaní. Usnesení bylo poprvé přijato v roce 2014 a umožňovalo mezinárodním nevládním organizacím a Organizaci spojených národů vstupovat na území Sýrie a poskytovat humanitární pomoc lidem, kteří ji neodkladně potřebují,“ nastínila nezisková organizace. Dodává, že do provincie Idlib jen za listopad dorazilo více než 1000 nákladních aut s nezbytnou humanitární pomocí. 

„V malé provincii Idlib momentálně žijí čtyři miliony lidí, z nichž většinu (70 %) tvoří ženy a děti. Přibližně polovinu obyvatel Idlibu ale představují lidé, které okolnosti donutily opustit svůj domov a utéct před nebezpečím. Zhruba dva miliony obyvatel Idlibu proto žijí v polorozpadlých budovách, ve stanech v odlehlých oblastech nebo jsou natěsnaní v jednolůžkových pokojích v domech cizích lidí,“ tvrdí organizace dále.

A v té souvislosti se Člověk v tísni rozhodl vyzvat Radu bezpečnosti OSN: „Člověk v tísni vyzývá členy Rady bezpečnosti OSN, aby zaručili, že usnesení 2449 bude, jakožto naprosto nezbytné usnesení, obnovené před svým vypršením, tedy do 10. ledna. Člověk v tísni se tímto připojuje k výzvě dalších neziskových organizací, které požadují roční prodloužení usnesení, aby tak mohly i nadále poskytovat nezbytnou přeshraniční pomoc.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Green Deal

Fakt máte za to, že je Green Deal sám o sobě správná věc? V čem přesně bude dobrý, když bude Evropa jediná, kdo bude pravidla respektovat? A nemyslíte, že se zlatá střední cesta měla hledat už dávno, a že ji měl hledat Babiš, než ho podepsal? Lze teď od něj nějak odstoupit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

18:40 Covid byl zdravotní krize. Tak proč ho řídili jako válku? V institutu našli nepříjemné detaily

Reakce na covidovou pandemii byla koordinována prostřednictvím zpravodajských a vojenských aliancí, …